Gwiazda 320 tys. razy większa od Ziemi

Niedawno zaprezentowaliśmy Wam zdjęcia potężnych wybuchów na Słońcu. Mieliście wówczas możliwość zobaczyć jak malutka jest nasza planeta w obliczu tych gigantycznych jęzorów, wyrzucanej w kosmos materii. Dzisiaj chcemy pokazać Wam, że także Słońce jest maczkiem, w przy porównaniu z największymi gwiazdami, jakie udało się zaobserwować człowiekowi.

Niedawno zaprezentowaliśmy Wam zdjęcia . Mieliście wówczas możliwość zobaczyć jak malutka jest nasza planeta w obliczu tych gigantycznych jęzorów, wyrzucanej w kosmos materii. Dzisiaj chcemy pokazać Wam, że także , w przy porównaniu z największymi gwiazdami, jakie udało się zaobserwować człowiekowi.

Słońce, chociaż jest pod względem średnicy 109 razy większe od Ziemi, to jednak jest uważane za gwiazdę średniej wielkości. Są gwiazdy wobec których Słońce jest zaledwie maczkiem. Większe od Słońca są błękitne olbrzymy. Ich średnica przewyższa słoneczną kilka lub też kilkanaście razy.

Przykładem takiej gwiazdy jest Bellatrix, umiejscowiona w prawej górnej części gwiazdozbioru Oriona. Mieni się intensywnym niebieskim kolorem. Ponieważ błękitne olbrzymy są gwiazdami masywnymi, to ich życie nie trwa w skali kosmicznej bardzo długo. Istnieją od kilkudziesięciu do najwyżej kilkuset milionów lat. Większe od błękitnych olbrzymów są błękitne nadolbrzymy. Mają one nawet 50 mas Słońca.

Niewiele jest tego typu gwiazd we Wszechświecie. Są one uważane za największe, najjaśniejsze i najgorętsze gwiazdy. Ze względu na swoją masę żyją jeszcze krócej niż błękitne olbrzymy, ledwie 10 milionów lat. Przykładem takiego nadolbrzyma jest Rigel, znajdujący się w prawej dolnej części gwiazdozbioru Oriona i jest on najjaśniejszą gwiazdą tej konstelacji.

Astronomia zna jeszcze czerwonego nadolbrzyma. To duża gwiazda, ale charakteryzująca się małą gęstością i niską temperaturą. Gwiazdy takie są 1,5 tysiąca razy większe od Słońca. Te stadium gwiazdy trwa około miliona lat. Podobnie jak wszystkie inne olbrzymy i nadolbrzymi kończą jako supernowe. Czerwonym nadolbrzymem jest Betelgeza, znajdująca się w lewej górnej części gwiazdozbioru Oriona.

Najprawdopodobniej największym nadolbrzymem jest gwiazda Epsilon Aurigae w gwiazdozbiorze Woźnicy. Badacze sądzą, że gwiazda ta ma średnicę 4 miliardów kilometrów, a więc jest aż 3 tysiące razy większa od Słońca i ponad 320 tysięcy razy większa od Ziemi. Obserwacje gwiazd Bellatrix, Rigel i Betelgeza najlepiej prowadzić w chłodnej porze roku, ponieważ obecnie Orion wschodzi i zachodzi wraz ze Słońcem i nie jest widoczny w nocy.

Geekweek
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas