Hubble ukazuje piękno gazowego olbrzyma

Kilka dni temu pokazaliśmy Wam spektakularną fotografię gazowego olbrzyma wykonaną przez Damiana Peacha, astronoma mieszkającego na co dzień w Chile. Dziś możecie zobaczyć zdjęcie wykonane przez Kosmiczny Teleskop Hubble'a...

Kilka dni temu pokazaliśmy Wam spektakularną fotografię gazowego olbrzyma wykonaną przez Damiana Peacha, astronoma mieszkającego na co dzień w Chile. Dziś możecie zobaczyć zdjęcie wykonane przez Kosmiczny Teleskop Hubble'a...

Kilka dni temu pokazaliśmy Wam spektakularną fotografię gazowego olbrzyma wykonaną przez Damiana Peacha, astronoma mieszkającego na co dzień w Chile (). Dziś możecie zobaczyć zdjęcie wykonane przez Kosmiczny Teleskop Hubble'a.

Jest to najlepszy moment na takie obserwacje, ponieważ Jowisz znajduje się najbliżej naszej planety od kilkunastu miesięcy. To sprawia, że zaraz po Wenus jest najjaśniejszym obiektem nocnego nieba. Na fotografii, która została wykonana 3 kwietnia, widać m.in. Wielką Czerwoną Plamę i Biały Owal BA.

Wielka Czerwona Plama szaleje na tej planecie już od 350 lat. Cyklon wiruje przeciwnie do ruchu wskazówek zegara, czyli zachowuje się podobnie jak cyklony na północnej półkuli Ziemi, i potrzebuje około 6 dni na jeden pełny obrót.

Reklama

Jednak jego rozmiary są nieporównywalne, gdyż jest długi na 25-40 tysięcy kilometrów i szeroki na 12-14 tysięcy kilometrów. Oznacza to, że mega burza na Jowiszu jest dwa, a nawet trzy razy większa niż cała Ziemia. Wiatr w jej wnętrzu potrafi przekraczać 500 km/h.

Wielka Czerwona Plama jest zbudowana z chłodnych chmur w górnych warstwach atmosfery. Nie wiadomo do końca co ją wytworzyło, ale według najnowszych teorii mogła ona powstać wskutek uderzenia w Jowisza olbrzymiej komety lub planetoidy.

Jowisz w pełnej krasie na zdjęciu z Kosmicznego teleskopu Hubble'a. Fot. ESA/Hubble.

Jowisz w tej chwili znajduje się 670 milionów kilometrów od Ziemi. Jeśli więc macie więc do dyspozycji domowe teleskopy lub lunety, to zwróćcie je nocami w stronę gazowego olbrzyma, ponieważ możecie wypatrzeć nawet jego największe księżyce. Znajdźcie sobie również trochę czasu w nocy z 10 na 11 kwietnia. Wówczas Jowisz spotka się Księżycem w pełni. Będzie to jedno z najciekawszych zjawisk astronomicznych na kwietniowym niebie.

Olbrzym ma średnicę 11 razy większą od ziemskiej, nie nadaje się do zamieszkania. Jest bowiem planetą gazową, a to oznacza, że nie ma stałej powierzchni. Wypełnia go głównie wodór.

Planeta obraca się wokół własnej osi z olbrzymią prędkością 45 tysięcy kilometrów na godzinę, dlatego też doba trwa tam zaledwie 10 godzin. Dzięki temu Jowisz jest najszybciej obracającą się planetą w naszym Układzie Słonecznym.

Gigant potrzebuje jednak aż 11 lat na to, aby obiec Słońce, mimo iż pędząc po orbicie w ciągu każdej sekundy pokonuje dystans 13 kilometrów.

Źródło: / Fot. ESA/Hubble

Geekweek
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy