IBM sprawdzi jakość powietrza w Polsce
IBM, komputerowy gigant, na zlecenie GoGreen Technologies, firmy zajmującej się "zielonymi" technologiami, sprawdzi jakim powietrzem oddychają Polacy. Wyniki mogą się okazać zatrważające, bo na skutek smogu rocznie może umierać tysiące ludzi...
Z powodu kiepskiej jakości powietrza, każdego roku na świecie umiera przedwcześnie 7 milionów ludzi. Zgodnie z badaniami Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) przynajmniej połowa z nich to ofiary spalin wydobywających się z silników diesla. Firma GoGreen Technologies, która zajmuje się analizowaniem powiązań między zanieczyszczeniem powietrza a przedwczesną śmiertelnością, zainteresowała się Polską.
Wzięła nas na swój celownik za sprawą gwałtownie rozwijającego się transportu drogowego. Badania wykazały bowiem, że im więcej powstaje arterii komunikacyjnych, tym większe jest skażenie powietrza, co ma związek ze wzrastającą liczbą pojazdów, głównie służących do transportu towarów, które emitują najwięcej niebezpiecznych spalin.
GoGreen Technologies szczególnie chce wziąć pod lupę pojazdy firm logistycznych i kurierskich. Korzystają one z pojazdów wyposażonych w wysokoprężne silniki diesla, które przyczyniają się aż do połowy przedwczesnych zgonów. Firma współpracuje z polskim oddziałem IBM, który ma zapewnić specjalistyczne narzędzia analityczne.
IBM przeanalizuje dane zebrane od firm transportowych, logistycznych i kurierskich, a następnie przekaże je GoGreen Technologies. Na tej podstawie powstanie pierwszy raport, który odpowie na pytanie, jak bardzo zanieczyszczonym powietrzem oddychamy, kto truje nas najbardziej i jak temu zapobiec, aby wszystkim nam żyło się lepiej i, co najważniejsze, jak najdłużej.
W Polsce na oddychanie fatalnej jakości powietrzem najbardziej narażeni są wszyscy ci, którzy mieszkają w bezpośrednim sąsiedztwie głównych arterii komunikacyjnych. Produkowane przez silniki drobiny unoszą się w powietrzu i wnikają do naszych płuc, a następnie do krwiobiegu, gdzie wywołują m.in. choroby serca. Średnia długość życia może się skracać nawet o kilka lat.