Ile jest białek w komórce?

Kanadyjsko-amerykański zespół naukowców szukał ostatnio odpowiedzi na pytanie - ile w zasadzie białek można znaleźć w pojedynczej komórce, co miało pozwolić na lepsze zrozumienie całego życia. I odpowiedź jest bardzo ciekawa, zwłaszcza dla fanów literatury Douglasa Adamsa.

Kanadyjsko-amerykański zespół naukowców szukał ostatnio odpowiedzi na pytanie - ile białek można znaleźć w pojedynczej komórce, co miało pozwolić na lepsze zrozumienie całego życia. I odpowiedź jest bardzo ciekawa, zwłaszcza dla fanów literatury Douglasa Adamsa.

Biolodzy przejrzeli wyniki 21 różnych wcześniejszych badań komórek drożdży Saccharomyces cerevisiae, które powszechnie występują dookoła nas (to właśnie ich szczepów używamy przy produkcji chleba, wina i innych wyskokowych napojów), i które często wykorzystywane są jako organizm modelowy do badań naukowych ze względu na łatwość w rozmnażaniu i nieskomplikowaną budowę.

Normalizacja wyników tych badań, która była konieczna aby ustalić dokładną ilość tych białek, bo proteom (czyli białkowy odpowiednik genomu, zbiór wszystkich białek występujących w danej komórce) waha się w zależności od warunków środowiskowych, stresu.

I liczba, jaką uzyskano to 5858 - tyle liczy sobie proteom, a więc tyle różnych białek zawierają komórki drożdży, a średnio każda z nich zawiera mniej więcej 42 miliony białek. Jak pewnie widzicie jest to liczba po uśrednieniu - część z komórek zawiera bowiem tysiące białek, a część miliony.

Badania te przybliżają nas do lepszego poznania życia, a metody badawcze opracowane w jego trakcie z pewnością przydadzą się w dalszych testach.

Liczba 42 oczywiście kojarzyć się musi wszystkim fanom kultowej książkowej serii Douglasa Adamsa Autostopem przez galaktykę, w której przed superkomputerem Deep Thought obce istoty postawiły tak zwane Wielkie pytanie (o życie, wszechświat i całą resztę), na którą odpowiedzią, po ponad 7 milionach lat obliczeń, okazało się być 42. Nie doszukiwalibyśmy się tutaj głębszego sensu, bo wątek ten był próbą sprowadzenia do absurdu pytań o sens całego istnienia. Ale czy na pewno?

Źródło: , Zdj.: PD

Geekweek
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas