Już dziś wieczorem zaćmienie Księżyca
Dzisiaj wieczorem będzie miało miejsce wyjątkowe zjawisko astronomiczne. Księżyc na kilkadziesiąt minut zmieni swą barwę na krwisto czerwoną. Będzie to oczywiście całkowite zaćmienie Księżyca.
Dzisiaj wieczorem będzie miało miejsce wyjątkowe zjawisko astronomiczne. Księżyc na kilkadziesiąt minut zmieni swą barwę na krwisto czerwoną. Będzie to oczywiście całkowite zaćmienie Księżyca.
Wczesnym wieczorem Księżyc, Ziemia i Słońce znajdą się na jednej linii, czego efektem będzie możliwość obserwowania zaćmienia Księżyca. Fragment księżycowej tarczy na kilkadziesiąt minut zmieni barwę z biało-żółtej na brązowo-czerwoną.
W Polsce zaćmienie rozpocznie się punktualnie o godzinie 19:25, kiedy Księżyc będzie się jeszcze znajdował pod horyzontem. Mniej więcej pół godziny później ujrzymy go na linii południowo-wschodniego horyzontu i dopiero od tego momentu będzie mogli obserwować zaćmienie.
Lewa strona tarczy Księżyca zacznie powoli zatapiać się w półcieniu Ziemi. Zjawisko to będzie postępowało bardzo powoli, aż do godziny 20:23, kiedy cała tarcza Księżyca zatopi się w półcieniu naszej planety. Następnie Księżyc zacznie się pogrążać w głównym cieniu Ziemi, począwszy od godziny 21:22. Jeśli planujemy obserwacje, to powinniśmy je rozpocząć najpóźniej właśnie o tej porze.
Maksymalna faza zaćmienia, której nie można przegapić, nastąpi punktualnie o godzinie 22:13. Wtedy powinniśmy spoglądać średnio wysoko między południowo-wschodnim i południowym niebem, tam też zobaczymy naszego naturalnego satelitę.
Tym razem Księżyc znajdzie się prawie w samym centrum ziemskiego cienia, a więc trzeba się spodziewać iż jego tarcza może całkowicie zniknąć nam z oczu. W pewnym momencie Księżyc zmieni swą barwę na brązowo-czerwoną. Następnie będziemy mogli zobaczyć powtórkowe zjawiska, a więc Księżyc bardzo powoli będzie się wyłaniać z ziemskiego cienia. Obserwacji nie powinniśmy przerywać przynajmniej do 23:03, kiedy zakończy się faza całkowita.
Koniec zaćmienia częściowego nastąpi o 0:02, zaś ostateczny kres zjawiska o godzinie 1:01, gdy Księżyc znajdować się będzie średnio wysoko na południowym niebie.
Zjawisko będzie widoczne wszędzie tam, gdzie panować będzie noc, czyli poza niemal całym obszarem Ameryki Północnej i Środkowej oraz północnymi i północno-wschodnimi krańcami Azji.
Zaćmienie Księżyca ma miejsce wówczas, gdy Ziemia znajduje się pomiędzy Słońcem a Księżycem, a Księżyc "wchodzi" w cień Ziemi. Mimo, że wiemy już jak obserwować to fascynujące zjawisko, pozostaje jeszcze najważniejsze, czyli pogoda.
Czy pogoda będzie nam sprzyjać?
Niestety to właśnie ona psuła niemal wszystkie ostatnie zaćmienia. Najbliższej nocy ponownie będziemy mieć z nią problemy. W większości regionów naszego kraju niebo będzie umiarkowanie zachmurzone, a to oznacza, że od czasu do czasu Księżyc będzie przysłaniany przez obłoki.
Zdecydowanie najwięcej chmur płynąć będzie nad dzielnicami zachodnimi i północno-wschodnimi. Najmniej zaś na południu kraju i na wschodnim Pomorzu. Nigdzie warunki do obserwacji nie będą wyśmienite.
Temperatura powietrza spadnie w tym czasie do około 15 stopni, a więc trzeba będzie pomyśleć o cieplejszym ubraniu. Szczegółowa prognoza pogody na czas zaćmienia jest dostępna dla każdego miejsca w Polsce w prognozie dla astronomów, do której bezpośredni link zamieszczamy pod artykułem.
Komu nie uda się zobaczyć zaćmienia zawsze może spróbować kolejny raz 10 grudnia, kiedy to zaćmienie będzie nieco mniej efektowne.