Kamuflaż ośmiornicy nabrał kolorów

Nie tak dawno naukowcy z Uniwersytetu Illinois zaprezentowali nam swój wynalazek - optoelektroniczny kamuflaż inspirowany tym, którym w naturze posługują się ośmiornice. Wtedy był on jeszcze czarno-biały lecz dziś, dzięki badaczom z Rice University nabrał już kolorów dając nam nadzieję na to, że już niedługo zobaczymy (a właściwie nie zobaczymy) prawdziwą czapkę niewidkę, a także lepsze ekrany.

Nie tak dawno naukowcy z Uniwersytetu Illinois zaprezentowali nam swój wynalazek - . Wtedy był on jeszcze czarno-biały lecz dziś, dzięki badaczom z Rice University nabrał już kolorów dając nam nadzieję na to, że już niedługo zobaczymy (a właściwie nie zobaczymy) prawdziwą czapkę niewidkę, a także lepsze ekrany.

W przypadku kolorowego kamuflażu zastosowano nieco inną technologię - nie użyto pigmentów lecz stworzono metamateriał, który wpływa na światło poprzez swoją nano-strukturę. Metamateriał ten składa się z aluminiowych nanopręcików, które tworzą piksele o powierzchni pięciu mikronów kwadratowych. Kontrolując długość tych nanopręcików i wielkość przerw pomiędzy nimi naukowcy są w stanie kontrolować długość fali świetlnej przez nie emitowanej - a więc kolor, a jego odwzorowanie już teraz jest zgodne z najlepszymi ekranami LCD dostępnymi na rynku.

W przyszłości chcą oni połączyć tę technologią z sensorami światła tak aby kolory te dopasowywały się do otoczenia tworząc pelerynę niewidkę, a póki co sądzą, że być może uda się ten wynalazek zastosować właśnie w ekranach nowej generacji, które będą bardziej długowieczne, a przede wszystkim oferować będą wyższe rozdzielczości (jeden piksel w ich wynalazku jest 40-krotnie mniejszy niż w ekranach LCD).

Źródło:

Geekweek
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas