Kolejny pomysł na czapkę niewidkę - czapka Schrödingera
Czapka niewidka - przedmiot legend i baśni już niedługo może stać się rzeczywistością, dzięki pracy fizyków i matematyków, którzy opracowali teoretyczne podstawy urządzenia nazwanego czapką Schrödingera.
Czapka niewidka - przedmiot legend i baśni już niedługo może stać się rzeczywistością, dzięki pracy fizyków i matematyków, którzy opracowali teoretyczne podstawy urządzenia nazwanego "czapką Schrödingera".
Urządzenie to ma umożliwiać początkowo ukrycie niewielkich obiektów przed mikrofalami oraz falami dźwiękowymi.
A cały sekret jego działania kryje się w metamateriałach, które potrafią fale te zaginać wokół obiektu w taki sposób, że z zewnątrz wygląda to tak, jakby żadnego obiektu na ich drodze nie było. Problem jest na razie taki - że teoretyczne podstawy mamy opanowane - nie posiadamy jednak materiałów, które umożliwiały by nam dokonanie tego.
Prototyp urządzenia ma powstać już w ciągu 2 lat.
Pierwszym zastosowaniem "czapki Schrödingera" ma być próba wpłynięcia na fale materii (fale de Broglie'a) - które są matematycznym sposobem opisu cząstek w mechanice kwantowej. Zbudowanie takiego kwantowego mikroskopu, który umożliwił by nam bliższe przyjrzenie się tym falom pozwoliłby na przykład na podglądanie procesów zachodzących w układach elektronicznych.
Naukowcy liczą jednak, że przy szybkim rozwoju technologii w przyszłości, na podstawie ich badań możliwe będzie stworzenie prawdziwej czapki niewidki, w której będzie można schować nawet duże obiekty w spektrum światła widzialnego.
Sama nazwa odnosi się do słynnego, jednocześnie żywego i martwego .
Źródło: