Odwołane loty, chaos na lotniskach. Polacy bez szans na odszkodowanie
Odwołanie lotów w wyniku dwudniowego strajku francuskich kontrolerów ruchu lotniczego spowodowało chaos w podróżach po Europie i utrudnienia dla Polaków planujących wakacje. Przewoźnicy, w tym Ryanair, LOT i Wizz Air, w trybie pilnym anulowali setki rejsów, a pasażerowie dowiadywali się o utrudnieniach często w ostatniej chwili. Czy za odwołany lot spowodowany strajkiem należy się odszkodowanie? Ostatnia decyzja Naczelnego Sądu Administracyjnego pokazuje, że pasażerowie nie mogą skorzystać z unijnych przepisów.

Francuscy kontrolerzy ruchu lotniczego rozpoczęli w czwartek dwudniowy strajk, domagając się lepszych warunków pracy. Urząd lotnictwa cywilnego DGAC zwrócił się do przewoźników o ograniczenie liczby lotów. Również Polacy są poszkodowani.
Szczyt sezonu wakacyjnego. Pora na strajk
- Po raz kolejny europejskie rodziny stały się zakładnikami francuskich kontrolerów ruchu lotniczego - powiedział Michael O'Leary, dyrektor generalny Ryanair. Stowarzyszenie Airlines for Europe, do którego należy m.in. Ryanair, określiło tę sytuację jako "niedopuszczalną", poważnie zakłócającą plany podróżne w szczycie sezonu wakacyjnego.
W strajku wzięło udział 270 z 1400 pracowników ruchu lotniczego. Wśród swoich obaw wymienili braki kadrowe, kwestie zarządzania i planowane wprowadzenie kontrowersyjnego systemu clock-in dla kontrolerów.
Największe problemy występują na lotniskach w Paryżu, które dzisiaj będą w stanie przyjąć o 40 proc. lotów mniej, niż zaplanowano. Również lotniska na południu zostały szczególnie dotknięte. Oprócz Nicei, 30 proc. lotów zostało odwołanych w miastach takich jak Lyon, Marsylia i Montpellier.
Minister transportu Francji nazwał żądania związków zawodowych nie do przyjęcia.
Żądania zgłaszane przez związki zawodowe mniejszości są nie do przyjęcia, podobnie jak decyzja o przeprowadzeniu strajku na początku sezonu wakacyjnego
Ryanair, LOT, Wizz Air i inne linie anulują loty
Największa linia lotnicza w Europie, Ryanair, w czwartek odwołała 170 lotów dla co najmniej 30 000 pasażerów, w tym z Wrocławia, Poznania, Krakowa i Warszawy. Liczba odwołanych lotów szybko wzrosła do 468, wprowadzając ogromne zamieszania na lotniskach.
Ryanair poinformował, że strajk dotknął również samoloty przelatujące nad Francją do destynacji takich jak Wielka Brytania, Irlandia, Hiszpania i Grecja.
Dzisiejszy lot z Poznania do Paryża Beauvais (lot FR5050) został odwołany. Lotnisko w Krakowie odwołało loty z i do Marsylii (lot FR5412, wylot z Krakowa o godz. 21.20) oraz Lourdes (lot FR2370, wylot z Krakowa o 13.40, FR2371, wylot z Lourdes o godz. 16.55). Pasażerowie z Gdańska również ucierpią, ponieważ lot do Paryża Beauvais (FR8943, wylot o godz. 17.10) jest odwołany. Możliwe, że pojawi się więcej utrudnień.
Problemy dotknęły również LOT, easyJet, Wizz Air i Air France, które anulowały rotacje z Polski do Paryża, Marsylii, Lourdes czy Nicei.
Najbardziej poszkodowane są Kraków i Warszawa, gdzie w ciągu dwóch dni anulowano po kilka lotów, a informacje o utrudnieniach pojawiają się często w ostatniej chwili, co powoduje chaos wśród podróżujących, którzy nie mogą zaplanować alternatyw.
Linie lotnicze apelują o sprawdzanie statusu lotów na bieżąco, ponieważ lista odwołanych połączeń może jeszcze urosnąć.
Strajk na lotnisku. Czy należy się odszkodowanie?
Czy za lot odwołany z powodu strajku należy się odszkodowanie? Okazuje się, że w ostatnich dniach zapadł wyrok w Naczelnym Sądzie Administracyjnym.
Rozpatrywał on sprawę pasażera, który domagał się odszkodowania za lot odwołany w 2018 roku - o czym informuje serwis prawo.pl.
Przewoźnik wyjaśniał wówczas, że lot nie odbył się z powodu nielegalnego strajku części personelu pokładowego oraz załogi. Były to okoliczności niezależne od firmy lotniczej, a pasażer został skutecznie poinformowany o odwołaniu rejsu. Pasażer odstąpił też od umowy przewozu i otrzymał pełny zwrot niewykorzystanego biletu.
Sprawa na początku trafiła do prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego, który w swojej decyzji stwierdził, że pasażerowi nie należy się odszkodowanie. Jego decyzję podtrzymały sądy administracyjne obu instancji (sygn. II GSK 2172/21).
.
Strajk pilotów i stewardes to nadzwyczajna okoliczność, która wyłącza odpowiedzialność przewoźnika za odwołanie lotu. Taki strajk ma charakter zewnętrzny, niezależny od przewoźnika
Chociaż pasażerowie mogą otrzymać odszkodowanie w wysokości od 250 do 600 euro za odwołany lot, w zależności od długości podróży, przewoźnik lotniczy nie jest zobowiązany do wypłaty rekompensaty, jeżeli może dowieść, że odwołanie lotu jest spowodowane zaistnieniem nadzwyczajnych okoliczności, których nie można było uniknąć, mimo podjęcia wszelkich racjonalnych środków.