Księżycowy łazik bada skały sprzed 3 mld lat

Trzeba przyznać, że Chiny coraz lepiej radzą sobie w przestrzeni kosmicznej. Technologie kosmiczne rozwijane są bowiem w Państwie Środka najszybciej w całej historii tego kraju, co doskonale widoczne jest w ilości informacji pojawiających się w Internecie...

Trzeba przyznać, że Chiny coraz lepiej radzą sobie w przestrzeni kosmicznej. Technologie kosmiczne rozwijane są bowiem w Państwie Środka najszybciej w całej historii tego kraju, co doskonale widoczne jest w ilości informacji pojawiających się w Internecie.

Przypomnijmy, że w tej chwili Chińska Agencja Kosmiczna zarządza księżycowym łazikiem, który zwie się Yutu (Jadeitowy Królik). Urządzenie wylądowało na Srebrnym Globie w 2013 roku, i od tamtego czasu, z krótkimi przerwami, prowadzi bardzo ważne badania naukowe.

W ramach misji Chang'e 3, Chińczycy pobrali próbki gruntu, które to następnie zostały poddane analizie. Okazuje się, że w miejscu przebywania Yutu znajdują się skały liczące sobie 2,96 miliarda lat. Wcześniej znajdowano skały, które miały grubo ponad 3, a nawet 4 miliardy lat, a było to np. w trakcie misji Apollo.

Z uwagi na fakt, że naturalny satelita Ziemi powstał 4,5 miliarda lat temu, jest to bardzo cenne znalezisko. Geolodzy zastanawiają się, dlaczego powierzchnia Księżyca jest znacznie bardziej zróżnicowana niż ziemska, a z kolei wnętrze bardziej jednolite.

Badania prowadzone przez Chińczyków są na wagę złota. Dzięki nim bowiem będziemy mogli zrozumieć procesy zachodzące w trakcie formowania się tego typu ciał niebieskich i procesów zachodzących w kolejnych miliardach lat ich istnienia.

Być może już niedługo rozwiążemy w ten sposób wiele zagadek skrywanych przez kilka księżyców planet Układu Słonecznego, na których mogą w tej chwili egzystować proste formy życia.

Geekweek
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas