Kultowy serial "07 zgłoś się" w jakości HD

Już za kilka dni odbędzie się telewizyjna premiera kultowego serialu "07 zgłoś się", który został zrekonstruowany cyfrowo. W serialu z lat 70. i 80. zobaczycie, jak przez lata zmieniała się PRL-owska rzeczywistość.

Co tydzień od najbliższego piątku, 6 października od godziny 21:35, na kanale TVP HD, będziecie mogli oglądać po dwa odcinki serialu kryminalnego, który w czasach PRL-u wniósł powiew zachodniego świata, ponieważ na małym ekranie po raz pierwszy pojawiła się coca-cola, butelki Johnnie Walkera czy woda kolońska Old Spice.

Każdy odcinek to inne śledztwo i inny romans. Nasz bohater, pomimo powierzchownej szorstkości, był uosobieniem współczesnego amanta. Wśród pań, które uległy urokowi błyskotliwego milicjanta znalazły się m. in. Grażyna Szapołowska, Grażyna Barszczewska i Laura Łącz. Milicjantów z Komendy Stołecznej zagrali: Zdzisław Tobiasz (major Wołczyk), Zdzisław Kozień (porucznik Zubek), a Ewa Kuzyk-Florczak wcieliła się w postać sierżant Ewy Olszańskiej. W serialu oprócz stałej obsady pojawiła się plejada polskich aktorów: Artur Barciś, Piotr Fronczewski, Ewa Dałkowska, Jan Machulski, Dorota Stalińska, Grażyna Wolszczak, Leon Niemczyk i wielu innych.

To nie koniec, lecz dopiero początek digitalizacji starych dzieł polskiej kinematografii. W Ośrodku Dokumentacji i Zbiorów Programowych TVP trwają prace nad kolejnymi serialami i filmami. Już niebawem widzowie zobaczą w najwyższej jakości obrazu filmy i seriale: "Ekstradycja", "Zmiennicy", "40-latek", "Nad Niemnem", "Królowa Bona", "Stawiam na Tolka Banana", "Podróż za jeden uśmiech", "Pan Tadeusz", "Lalka", "Noce i dnie", "Polskie drogi", "Legenda", "Pierwsza Miłość", "Pogoda domu niechaj będzie z tobą...", "Personel", "Spokój", "Próba ciśnienia", "Krzysztof Penderecki", "Do krwi ostatniej", "Kapitan Sowa na tropie", "Szaleństwo Majki Skowron", "Na kłopoty Bednarski", "Przygody Psa Cywila", "Niewiarygodne przygody Marka Piegusa" i "Życie na Gorąco".

Wcześniej na antenach TVP emitowano m.in. odświeżone seriale: "Alternatywy 4", "Janosik", "Czterej pancerni i pies" i "Saga prastarej puszczy", a także filmy: "Miś", "Pan Wołodyjowski" i "Potop".

W ramach wielkiego projektu "Digitalizacja Polskiej Szkoły Telewizyjnej i Filmowej z Archiwum TVP" w ciągu trzech lat aż 836 archiwalnych filmów fabularnych, spektakli Teatru Telewizji, programów edukacyjnych i seriali zyska nowe, cyfrowe wersje. Większość z nich będziemy mogli zobaczyć w jakości 4K, a resztę w HD.

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ma na celu przystosowanie ogromnych, cennych archiwów TVP do obecnej rzeczywistości, czyli cyfrowej telewizji i internetu. Takie odświeżone materiały mogłyby zostać obejrzane przez miliony ludzi nie tylko z Polski, ale i całego świata. W tym momencie leżą zapomniane w archiwach.

Zrekonstruowane w ramach projektu zbiory Telewizja Polska udostępni przez internet, w serwisie VOD, oraz na DVD i Blu-Ray. Oczywiście materiały zostaną również wyemitowane w programach Telewizji Polskiej.

Całkowitą wartość projektu oszacowano na 81 milionów złotych, w tym kwota dofinansowania z UE (w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa na lata 2014-2020) wyniesie 60 milionów złotych.

Wielki projekt digitalizacji zbiorów TVP w liczbach:

- 36 miesięcy pracy nad rekonstrukcją zasobów,

- 836 unikatowych tytułów,

- całkowita wartość 80 780 000 zł, w tym kwota dofinansowania z UE 59 891 045 zł,

- 79 zatrudnionych do tego projektu specjalistów, w tym 36 rekonstruktorów obrazu,

- 836 tytułów w tym: 41 filmów fabularnych, 75 seriali fabularnych, 30 filmów dokumentalnych, 4 seriale animowane dla dzieci, 10 Teatrów Telewizji,

- 152 400 GB danych,

- 675 godzin danych,

- 595 kilometrów taśm,

- najbardziej innowacyjny sprzęt do digitalizacji

- największa biblioteka cyfrowa w Polsce.

Źródło: TVP / Fot. TVP.

Geekweek
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas