Kwazary emitują superszybki wiatr

Kwazary to niezwykle tajemnicze obiekty, które są źródłem ciągłego promieniowania elektromagnetycznego o ogromnej mocy. Pozornie przypominają one gwiazdę, jednak w rzeczywistości jest to rodzaj aktywnej galaktyki. Naukowcy z Wydziału Fizyki i Astronomii Uniwersytetu...

Kwazary to niezwykle tajemnicze obiekty, które są źródłem ciągłego promieniowania elektromagnetycznego o ogromnej mocy. Pozornie przypominają one gwiazdę, jednak w rzeczywistości jest to rodzaj aktywnej galaktyki. Naukowcy z Wydziału Fizyki i Astronomii Uniwersytetu w Yorku opublikowali bardzo interesującą pracę związaną właśnie z kwazarami.

Przeprowadzili oni w ostatnich latach serie obserwacji 100 kwazarów znajdujących się w głębi kosmosu. Dane zostały zebrane dzięki programowi Sloan Digital Sky Survey (SDSS), w ramach którego odbywały się obserwacje także z bliźniaczych teleskopów Obserwatorium Gemini na Hawajach i w Chile.

Naukowcy odkryli niezwykle szybki wiatr wydobywający się z kwazarów, które krążyły wokół supermasywnych czarnych dziur. Wiatr wiejący z niesłychaną prędkością aż 200 milionów kilometrów na godzinę, zarejestrowano w zakresie fal ultrafioletowych. Takie wiatry powstają, gdy krążąca materia zostaje zdmuchnięta z kwazara przez ciepło i światło.

Ale to nie wszystko, badacze twierdzą, że w kosmosie znajdują się kwazary, które generują jeszcze szybszy wiatr. Specjaliści z Wielkiej Brytanii odkryli również wolniejszy wiatr wiejący z prędkością do 150 milionów kilometrów na godzinę. Teraz chcą oni odpowiedzieć na pytanie, dlaczego kwazary generują wiatr o zmiennej prędkości.

Wiatr kwazarów odgrywa ważną rolę w powstawaniu galaktyk. Przenosi on bowiem materiał na ich obrzeża i powstrzymuje tworzenie się gwiazd. Gdyby takie wiatry nie istniały lub gdyby miały mniejszą moc, w dużych galaktykach widzielibyśmy znacznie więcej gwiazd niż obserwujemy.

Geekweek
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas