Legowiska małp są o wiele czystsze od naszych łóżek

Wydawałoby się, że człowiek to najinteligentniejsze zwierzę zamieszkujące planetę Ziemię, a tymczasem na co dzień ludzkość tonie we własnych śmieciach, a nasze domy to siedliska najniebezpieczniejszych drobnoustrojów. W piękny sposób potwierdzają to najnowsze badania przeprowadzone przez naukowców z North Carolina State University...

Wydawałoby się, że człowiek to najinteligentniejsze zwierzę zamieszkujące planetę Ziemię, a tymczasem na co dzień ludzkość tonie we własnych śmieciach, a nasze domy to siedliska najniebezpieczniejszych drobnoustrojów. W piękny sposób potwierdzają to najnowsze badania przeprowadzone przez naukowców z North Carolina State University.

Okazuje się, że legowiska szympansów są znacznie czystsze od ludzkich łóżek. Oczywiście chodzi tu o bakterie i pasożyty. Specjaliści pobrali próbki z 41 szympansich gniazd i zbadali je pod kątem biologicznym.

Badania wykazały, że różnorodność mikrobiologiczna gniazd położonych na drzewach mocno różniła się od ekosystemu ludzkiego w domach czy sypialniach. Szympansie gniazda praktycznie nie zawierały bakterii kałowych, skórnych i z jamy ustnej. W sumie na 41 i przebadanych gniazd, wykryto tylko 4 pasożyty.

Gniazda szympansów są czystsze od ludzkich łóżek. Fot. PxHere.

Natomiast w ludzkich łóżkach aż się od nich roiło. Naukowcy tłumaczą, że nasi krewni nieprzypadkowo budują swoje domy na drzewach. Dzięki temu stwarzają sobie o wiele większą ochronę. Tymczasem my, ludzie, niby tacy inteligentni, odkurzamy swoje domy, używamy specjalistycznych środków chemicznych, a pomimo tego w naszych czterech kątach aż roi się od groźnych dla naszego zdrowia bakterii i grzybów.

"Nasze badania pokazują, jaką rolę w otaczającym nas środowisku odgrywają obiekty stworzone i chronione przez człowieka. W wielu przypadkach nasze wysiłki zmierzające do stworzenia czystszego otoczenia mogą przynosić skutek zupełnie odwrotny do zamierzonego" - Megan Thoemmes, doktorantka i autorka badań na North Carolina State University.

Źródło: GeekWeek.pl/ / Fot. Twitter/PxHere

Geekweek
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas