Lek, od którego komórki rakowe eksplodują

Glejak wielopostaciowy (GBM) jest to jeden z najgroźniejszych nowotworów mózgu - ma on najwyższy stopień złośliwości i błyskawicznie roznosi się po tkance nerwowej wobec czego średnia życia pacjentów, u których go zdiagnozowano wynosi 15 miesięcy.

Glejak wielopostaciowy (GBM) jest to jeden z najgroźniejszych nowotworów mózgu - ma on najwyższy stopień złośliwości i błyskawicznie roznosi się po tkance nerwowej wobec czego średnia życia pacjentów, u których go zdiagnozowano wynosi 15 miesięcy. Teraz grupie szwedzkich naukowców z Karolinska Institutet udało się zidentyfikować związek, który jest w stanie doprowadzić do eksplozji komórek glejaka.

Związek ten nazwany Vacquinol-1 (NSC13316) będący pochodną chininy - a więc pierwszego skutecznego leku przeciw malarii, który uzyskiwany jest z kory drzewa chinowego - działa na komórki rakowe i tylko na nie - pozostawiając okoliczną, zdrową tkankę w spokoju, a sama jego metoda działania jest bardzo interesująca.

Jego cząsteczki zaburzają bowiem delikatny balans komórek rakowych powodując, że ich błona komórkowa staje się pomarszczona i zaczynają się one wypełniać wakuolami (wodniczkami) w niekontrolowany sposób aż do momentu gdy te rozsadzają od wnętrza komórkę - czyli de facto dochodzi do jej eksplozji.

Co ważniejsze - Szwedom udało się przeprowadzić badania dotyczące tego związku in vivo - na myszach, u których guzy przestały rosnąć i w końcu całkowicie znikły, przez co zwierzęta te żyły dłużej średnio o 50 dni niż grupa kontrolna, której nie podano leku bez praktycznie żadnych skutków ubocznych.

Oczywiście od badań na zwierzętach do stosowania tego leku u ludzi długa droga, jednak może okazać się to wielkim przełomem w walce z najgroźniejszymi, złośliwymi nowotworami.

Źródła: ,

Geekweek
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas