LHC potwierdza Model Standardowy

Kolejne rewelacje dochodzą do nas z CERN-u, gdzie od niespełna 3 miesięcy pracuje, z zastosowaniem większych energii, udoskonalony Wielki Zderzacz Hadronów (LHC). Niedawno odkryto tam nowe cząstki, pentakwarki, a teraz naukowcy poinformowali o przeprowadzeniu eksperymentów, które potwierdzają podstawy Modelu...

Kolejne rewelacje dochodzą do nas z CERN-u, gdzie od niespełna 3 miesięcy pracuje, z zastosowaniem większych energii, udoskonalony Wielki Zderzacz Hadronów (LHC). Niedawno odkryto tam nowe cząstki, pentakwarki, a teraz naukowcy poinformowali o przeprowadzeniu eksperymentów, które potwierdzają podstawy Modelu Standardowego.

Jest on jedną z najważniejszych teorii współczesnej fizyki, jego podstawy teoretyczne zaczęto formułować w latach 70. XX wieku. W latach 80. potwierdzono większość jego przewidywań doświadczalnie. 4 lipca 2012 dwa niezależne zespoły naukowców z CERN ogłosiły, że wykryły nowy bozon charakteryzujący się cechami przypisywanymi bozonowi Higgsa.

W marcu 2013 roku potwierdzono, że odkryta cząstka jest rzeczywiście bozonem Higgsa, lecz stwierdzenie, czy jest to bozon Higgsa z modelu standardowego wymaga precyzyjnego pomiaru tempa rozpadu bozonu na inne cząstki i porównania wyników z przewidywaniami teorii. Kolejne badania będą skupiały się właśnie na tym temacie.

Najnowsze dane z LHC dowodzą, że zmiana kwarka pięknego w kwark górny zachodzi zgodnie z zasadami Modelu Standardowego. Dotychczas pomiary tego rzadko spotykanego zjawiska dawały niejednoznaczne wyniki, co próbowano tłumaczyć supersymetrią.

Jednak wszystko wydaje się być na swoim miejscu, a świat fizyki dostał nową zagwozdkę, którą będzie musiał teraz wyjaśnić przy pomocy alternatywnych teorii, gdyż Model Standardowy nie wyjaśnia istnienia ciemnej materii i ciemnej energii, jest też niezgodny z ogólną teorią względności Einsteina.

Geekweek
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas