Lingwiści zidentyfikowali słowa sprzed 15 tysięcy lat

Nie tylko zwierzęta czy rośliny wymierają - dzieje się tak również ze słowami, które według lingwistów średnio żyją kilka (maksymalnie do 9) tysięcy lat. Brytyjscy badacze zidentyfikowali jednak ostatnio zestaw 23 słów, które przeżyły aż 15 tysięcy lat.

Nie tylko zwierzęta czy rośliny wymierają - dzieje się tak również ze słowami, które według lingwistów średnio żyją kilka (maksymalnie do 9) tysięcy lat. Brytyjscy badacze zidentyfikowali jednak ostatnio zestaw 23 słów, które przeżyły aż 15 tysięcy lat. Oznacza to, że moglibyście je wypowiedzieć w dowolnym współczesnym języku do prehistorycznego łowcy-zbieracza i zostalibyście (przynajmniej w części) zrozumiani.

Wśród słów tych znaleźć można dość oczywiste podstawy takie jak [ja, ty matka, człowiek], lecz część była nieco mniej spodziewana [robak, kora, pluć, dawać]. I mimo, że w drobnych szczegółach ulegały one zmianom - to zachowały swoje antyczne brzmienie.

Było to możliwe dzięki temu, że wszystkie z nich pochodzą z jednego języka protoeuropejskiego sprzed czasów ostatniego zlodowacenia, który jest "przodkiem" niemal 700 języków, którymi dziś porozumiewają się ludzie na terenie Europy i Azji, a który podzielił się z czasem na siedem rodzin językowych.

W celu ich odnalezienia badacze szukali kognatów - wyrazów pokrewnych takich jak na przykład ojciec [padre, pere, pater, pitar - choć to tylko przykłady z rodziny indoeuropejskiej], które jak sami widzicie w różnych językach mają to samo znaczenie i niemal identyczne brzmienie. Następnie przetłumaczyli te kognaty w ich proto-słowa, a następnie porównali je ze sobą. Okazało się, że 23 z nich jest współdzielone przez 4 rodziny językowe, natomiast jedno - ty - istnieje we wszystkich siedmiu.

Słowa te przetrwały dzięki temu, że są po prostu najpowszechniej używane - a badacze są zachwyceni, że znalazło się tam także "dawać", co świadczy o naszym społecznym charakterze i tym, że dzielenie się jest częścią naszej natury.

Jak one brzmią te w różnych rodzinach możecie usłyszeć pod .

Źródło:

Geekweek
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas