Mamy pierwszą świecącą ścieżkę rowerową
Z roku na rok rowery stają się coraz popularniejsze w Polsce, a to głównie ze względu na coraz większy ruch na drogach oraz chęć zadbania Polaków o swoją kondycję fizyczną. Dlatego w naszym kraju powstaje coraz więcej ścieżek rowerowych, a wraz z nimi bardzo praktyczne i ciekawe innowacje...
Z roku na rok rowery stają się coraz popularniejsze w Polsce, a to głównie ze względu na coraz większy ruch na drogach oraz chęć zadbania o swoją kondycję fizyczną. Dlatego w naszym kraju powstaje coraz więcej ścieżek rowerowych, a wraz z nimi bardzo praktyczne i ciekawe innowacje.
Jedną z nich jest właśnie otwarta świecąca po zmroku ścieżka rowerowa znajdująca się w pobliżu Lidzbarka Warmińskiego, na szlaku prowadzącym nad Jezioro Wielochowskie. Autorem projektu nawierzchni są naukowcy z laboratorium TPA w Pruszkowie, zaś wykonawcą firma STRABAG.
Nawierzchnia świecącej ścieżki rowerowej zawiera tzw. luminofory. Są to specjalne substancje syntetyczne, które ładują się za pomocą światła dziennego, a następnie nocą emitują nagromadzoną energię. Co ciekawe, w ciągu dnia ścieżka rowerowa ma kolor niebieski (możecie to zobaczyć na poniższym filmie).
Użyty materiał jest w stanie oddawać światło przez ponad 10 godzin. W ten sposób przez całą noc ścieżka emituje energię świetlną i ponownie gromadzi ją następnego dnia. Nowoczesne budulce TPA mają w równym stopniu znaczenie estetyczne, co ekonomiczne i ekologiczne.
Budowa pod Lidzbarkiem Warmińskim została zakończona i stanowi pierwsze tego typu przedsięwzięcie w Polsce. Naukowcy z TPA i inżynierowie z firmy STRABAG już myślą nad budową większej ilości takich innowacyjnych ścieżek rowerowych.