Niezwykły układ podwójny z egzoplanetą. Jak Tatooine ze Star Wars
Pamiętacie Tatooine z sagi Gwiezdne Wojny? Astronomowie odkryli nietypowy układ podwójny z egzoplanetą, który przypomina świat ze Star Wars. Są to dwie nieudane gwiazdy, czyli brązowe karły. Sama planeta również jest nietypowa, bo okrąża wymienione obiekty na orbicie polarnej.

W uniwersum Star Wars mogliśmy zobaczyć różne nietypowe planety. Jedną z najbardziej rozpoznawalnych z nich jest Tatooine, która w sadze Gwiezdne Wojny krąży wokoło dwóch gwiazd. Takie zjawisko nie jest wyłącznie science fiction. Astronomowie natrafili na bardzo ciekawy układ podwójny, który poniekąd przypomina ten z filmów o Jedi.
Egzoplaneta w układzie podwójnym niemal jak Tatooine
Odkryty układ planetarny jest w zasadzie jednym z najdziwniejszych, jakie dotychczas zostały znalezione przez astronomów, a tych jest już ponad 4 tys. Co przemawia za jego wyjątkowością?
Układ podwójny nie jest tworzony przez gwiazdy, a nieudane obiekty tego typu, czyli brązowe karły. Są one ze sobą związane grawitacyjnie i parę nazwano 2M1510 AB. Znajduje się tam również co najmniej jedna egzoplaneta, którą sklasyfikowano pod nazwą 2M1510 AB b.

Co prawda egzoplanety mające "dwa słońca" jak Tatooine, odkrywano już wcześniej, ale 2M1510 AB b to bardzo dziwny świat. Głównie za sprawą orbity polarnej. Planeta nie krąży w tej samej płaszczyźnie, co dwa brązowe karły. Jej orbita jest do niej nachylona pod kątem 90 stopni, co jest fenomenem.
Planeta krążąca nie tylko wokół gwiazdy podwójnej, ale wokół dwóch brązowych karłów, a do tego znajdująca się na orbicie polarnej, jest czymś niesamowitym i ekscytującym
Dziwny układ planetarny dotychczas w teorii
Astronomowie podejrzewali już wcześniej, że taki układ planetarny może rzeczywiście istnieć, ale była to tylko teoria. Teraz udało się odkryć bardzo nietypową konfigurację i to pokazuje, że wszechświat skrywa przed nami jeszcze wiele tajemnic.
Jestem szczególnie podekscytowany możliwością udziału w wykrywaniu wiarygodnych dowodów na istnienie tej konfiguracji
Egzoplaneta 2M1510 AB b znajduje się około 120 lat świetlnych od nas, a więc jest dosyć blisko. Układ planetarny jest częścią gwiazdozbioru Wagi.
Same układy podwójne gwiazd w Drodze Mlecznej są jednak bardzo powszechne. Jednak w przypadku brązowych karłów, które mają masę od około 12 do 75 mas Jowisza, jest to prawdziwa rzadkość.