Szkoły uczą, jak zasypiać, aby poprawić samopoczucie nastolatków
Szkoła w Ohio postanowiła wesprzeć młodzież w walce z problemami ze snem, wprowadzając kurs dotyczący higieny snu. Młodzież często zasypia późno i budzi się niewyspana przez zakłócony rytm biologiczny. Interwencje mają na celu poprawę zdrowia psychicznego i wyników szkolnych uczniów.

W Mansfield Senior High School w Ohio przeprowadzono kurs, jak zasnąć. Z problemem tym mierzą się nastolatkowie nie tylko w tym kraju, ale na całym świecie. W Polsce również nie mają lekko.
Jakie sposoby na zaśnięcie mają uczniowie?
Dla jednego z nich jest to przewijanie TikToka, aż do zapadnięcia w sen. Inna nastolatka stosuje metodę pisania w nocy ze znajomymi i podczas tych rozmów zasypia. To pokazuje, z jakim problemem mierzy się współczesna młodzież. Nie potrafią zadbać o higienę snu. Dlatego niektóre szkoły chcą im pomóc w tym temacie.
- Może wydawać się dziwne, że dzieci w szkole średniej muszą nauczyć się umiejętności spania - mówi Tony Davis, nauczyciel zdrowia z Mansfield, który włączył wydany niedawno program nauczania snu do obowiązkowych zajęć ze zdrowia. - Ale byłbyś w szoku, jak wiele osób po prostu nie wie, jak spać.
Dlaczego tak wiele nastolatków ma problem z zasypianiem?
Młodzież najchętniej chodziłaby spać o 1 nad ranem, a wstawała o 10. Wynika to z tego, iż w ich dojrzewających mózgach proces wydzielania melatoniny jest inny niż u dzieci i dorosłych. Naturalny zegar nastolatka przesuwa się o kilka godzin do przodu - spowodowane jest to hormonami.
System szkolnictwa nie bierze tego pod uwagę i każe im zaburzać swój własny zegar biologiczny. Przez to chodzą niewyspani rano, a energia może wrócić im dopiero wieczorem, kiedy znów nie mogą zasnąć i scrollują platformy społecznościowe. Większość nastolatków śpi zaledwie 6-7 godzin na dobę, tymczasem potrzebują od 8 do nawet 10 godzin snu dziennie.
Problemem są również ich nawyki, które w dobie wszechobecnej cyfryzacji nie są zdrowe - dzieci przed snem karmią oczy niebieskim światłem z ekranu smartfona, przez co zakłócają rytm snu i obniżają jego jakość.
A badania coraz częściej pokazują, że sen jest ściśle powiązany z nastrojem i zdrowiem psychicznym, zwłaszcza u nastolatków. Wraz ze spadkiem ilości snu nasila się ryzyko depresji i lęku. Wiele badań łączy także niewystarczającą liczbę przespanych godzin z osiągnięciami sportowymi oraz urazami podczas treningu i wypadkami spowodowanymi przez młodzież.
Jak na ten problem odpowiada szkolnictwo?
Niektóre okręgi szkolne w Stanach Zjednoczonych przestawiły godziny rozpoczęcia zajęć na późniejsze, a dwa stany - Kalifornia i Floryda - uchwaliły prawo, które wymaga od szkół średnich rozpoczęcie zajęć nie wcześniej niż o 8:30.
Jednak to nie wszystko. Mansfield City School, okręg liczący 3000 uczniów w północno-centralnym Ohio, zorganizował program, który nazywa się "interwencja snu". Ma nadzieję, że dzięki edukacji młodzieży na temat wartości snu poprawi się nie tylko ich samopoczucie, ale także wyniki w nauce oraz zmniejszy się liczba nieobecności na zajęciach.
Jakie są skutki niedospania?
Dzieci, które śpią zbyt mało godzin w ciągu nocy, są narażone na nadciśnienie, otyłość czy depresję. Codzienne budzenie się z trudem sprawia, że nastolatkowie tracą humor, są ospali i mają obniżoną wydajność procesów poznawczych. Dlatego tak ważna jest edukacja w tym temacie i zachęcanie do zapewnienia sobie optymalnej ilości codziennego snu.