Najpopularniejszy PIN na świecie

Dla przestępcy kradzież naszej karty kredytowej to dopiero połowa sukcesu. Potrzebny mu jest także 4-cyfrowy numer PIN. A jak wybrać właściwy? Lepiej nie wybierać żadnego z tych...

Dla przestępcy kradzież naszej karty kredytowej to dopiero połowa sukcesu. Potrzebny mu jest także 4-cyfrowy numer PIN. A jak wybrać właściwy? Lepiej nie wybierać żadnego z tych...

Dla przestępcy kradzież naszej karty kredytowej to dopiero połowa sukcesu. Potrzebny mu jest także 4-cyfrowy numer PIN. A jak wybrać właściwy? Lepiej nie wybierać żadnego z tych...

Wybierając PIN musimy być dość uważni, gdyż 4-cyfrowe numery dają szansę odgadnięcia wynoszącą około 1:10 tysięcy (jeśli przestępca będzie miał tylko jedną próbę).

Badacze z firmy Data Genetics postanowili ostatnio sprawdzić jakich PINów powinniśmy unikać jako najpopularniejszych i okazało się, że ludzie nie myślą zbytnio o swoim bezpieczeństwie, a trzy najprostsze z możliwych numery - "1234", "1111", "0000" - stanowią ponad 20% wszystkich 4-cyfrowych haseł.

Reklama

Okazuje się także, że ludzie lubią ustawiać swoją datę urodzenia jako hasło, gdyż numery zaczynające się od 19 - są również niezwykle popularne, przy czym większość z nich kończy się dużą liczbą.

Popularne są także daty w formacie dzień/miesiąc lub odwrotnie - czyli gdy pierwsza liczba jest od 1 do 12, a druga od 01 do 31.

Na drugim końcu znajduje się kombinacja 8086 - która pojawia się w mniej niż 0.001 przypadków. Dalej znajdziemy 8093, 9629, 6835 oraz 7637. Jednak Data Genetics ostrzega, że z powodu publikacji tych danych - numery te pewnie przesuną się w rankingu niżej, a ich miejsce zajmą inne, obecnie nieco mniej popularne liczby.

Dane pochodzą z analizy bazy 3.4 miliona wykradzionych haseł. Wiadomo, że część z nich była używana na stronach internetowych, na które człowiek wszedł tylko raz, lecz i tak dało się dostrzec korelację pomiędzy 4-cyfrowymi hasłami, a PIN-ami. Dość popularną kombinacją było bowiem 2580 - czyli cyfry, które na klawiaturze bankomatu są pojedynczą kolumną - od góry do dołu.

Z innych ciekawych statystyk - połowa wszystkich haseł znajduje się wśród 426 najpopularniejszych, a ludzie generalnie preferują numery parzyste. Najwięcej PIN-ów zaczyna się od cyfry 1.

Źródło:

Geekweek

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy