Największa pełnia Księżyca od 18 lat

Przypominamy, że już dzisiejszej nocy będziemy świadkami niezwykłego zjawiska - będziemy bowiem mogli zobaczyć największą od 18 lat pełnię Księżyca - dzięki temu, że znajdzie się on niezwykle blisko Ziemi.

Przypominamy, że już dzisiejszej nocy będziemy świadkami niezwykłego zjawiska - będziemy bowiem mogli zobaczyć - dzięki temu, że znajdzie się on niezwykle blisko Ziemi.

Chociaż pełnia sama z siebie nie jest niczym niezwykłym, ponieważ ma miejsce w każdym miesiącu, to jednak tym razem wraz z nią przypadnie perygeum, czyli moment w którym podczas swojej miesięcznej wędrówki wokół Ziemi nasz naturalny satelita znajduje się najbliżej nas.

To właśnie ten zbieg okoliczności sprawi, że tarcza Księżyca będzie o 14 procent większa i o 32 procent jaśniejsza niż zazwyczaj podczas pełni.

Największy Księżyc od 1993 roku ujrzymy między godziną 19:10 a 20:10. W tej pierwszej godzinie nastąpi pełnia, zaś po godzinie Księżyc znajdzie się najbliżej Ziemi, a dokładnie w odległości 356,577 kilometrów.

Dla porównania średni dystans Księżyca od Ziemi to 382,900 kilometrów. Wystarczy wtedy spojrzeć nisko między wschodnim i południowo-wschodnim horyzontem. Księżyc będzie jeszcze większy niż wysoko na niebie, ponieważ zadziałają zjawiska optyczne.

O północy Księżyc widoczny będzie wysoko na niebie południowym w towarzystwie Saturna, który znajdzie się na lewo i w dół od niego.

Czy pogoda będzie sprzyjać obserwacjom? Największe rozpogodzenia spodziewane są przez nas na zachodzie, północy i częściowo w centrum kraju. Najwięcej chmur gromadzić się będzie na południu i wschodzie.

Superpełnia Księżyca nie będzie miała kolosalnego wpływu na naszą planetę. Zakreśli się jedynie większymi niż zazwyczaj pływami. Przypływ może być o kilka centymetrów wyższy.

Naukowcy uspokajają, że nie grożą nam żadne kataklizmy z tego powodu, ponieważ podobne zjawiska na przestrzeni historii zdarzały się wielokrotnie. Pewne jest natomiast to, że osoby często odczuwające różnorodne dolegliwości podczas pełni, mogą się poczuć gorzej, więc czeka je nieprzespana noc.

Jeszcze większa pełnia niż sobotnia, spodziewana jest w nocy z 14 na 15 listopada 2016 roku. Wtedy Księżyc znajdzie się w odległości 356,523 kilometrów, czyli o 54 kilometry bliżej niż jutro.

Wypada tylko mieć nadzieję, że pogoda dopisze i chmury nie przysłonią nam tego niezapomnianego widoku. Pogodę na dziś możecie sprawdzić w .

Geekweek
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas