Największy teleskop świata już działa

Największy na świecie interferometr radiowy ALMA (Atacama Large Millimeter/submillimeter Array) na pustyni Atacama w Chile zaczął działać już w zeszłym roku , jednak wtedy uruchomiono zaledwie 20 z 66 anten o średnicach 7 i 12 metrów (dystans pomiędzy nimi waha się od 150 metrów do 16 kilometrów). Teraz ten największy teleskop świata został oficjalnie otwarty i działa z pełną mocą.

Największy na świecie interferometr radiowy ALMA (Atacama Large Millimeter/submillimeter Array) na pustyni Atacama w Chile , jednak wtedy uruchomiono zaledwie 20 z 66 anten o średnicach 7 i 12 metrów (dystans pomiędzy nimi waha się od 150 metrów do 16 kilometrów). Teraz ten największy teleskop świata został oficjalnie otwarty i działa z pełną mocą.

Miejsce tego radioteleskopu nie zostało wybrane przypadkowo - płaskowyż Chajnantor znajduje się 5 tysięcy metrów nad poziomem morza - a region ten słynie z pięknego widoku na niebo. W spektrum radiowym nowy teleskop jest 10-krotnie silniejszy od słynnego Kosmicznego Teleskopu Hubble'a.

Z okazji inauguracji wypuszczony też został piękny dokument ALMA - In Search of Our Cosmic Origins - i zgodnie z jego tytułem - ALMA skupiać się teraz będzie na szukaniu naszych kosmicznych korzeni sięgając w przeszłość wszechświata tak daleko jak tylko się da.

Źródło:

Geekweek
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas