NASA chce zniszczyć planetoidę bronią jądrową
Kosmiczne skały, przemierzające otchłań Układu Słonecznego, są potencjalnymi siewcami zagłady naszej cywilizacji. W historii Ziemi wielokrotnie dochodziło do uderzenia ogromnej planetoidy, która zmieniała losy zamieszkujących naszą planetę wielu gatunków zwierząt...
Kosmiczne skały, przemierzające otchłań Układu Słonecznego, są potencjalnymi siewcami zagłady naszej cywilizacji. W historii Ziemi wielokrotnie dochodziło do uderzenia ogromnej planetoidy, która zmieniała losy zamieszkujących naszą planetę wielu gatunków zwierząt.
Takie tragiczne w skutkach wydarzenie kiedyś znowu się powtórzy. Całkiem możliwe, że dojdzie do niego szybciej, niż nam się wydaje. Planetoidy mogą stanowić dla nas większe zagrożenie, niż do tej pory sądziliśmy.
Od 2000 roku kosmiczne skały, przelatujące przez ziemską atmosferę, wyzwoliły bowiem energię generowaną podczas 26 wybuchów jądrowych.
Pomimo faktu skatalogowania większości planetoid, zdolnych zniszczyć całe kraje, odkryto mniej niż 10 tysięcy spośród ponad miliona takich, które mogą zmieść z powierzchni ziemi duże miasto.
Z raportów NASA wynika, że zagrożenia ze strony kosmosu nie powinniśmy w żadnym razie bagatelizować, ponieważ powtórka z tego, co stało się przed dwoma laty w Czelabińsku w Rosji, może się zdarzyć niemal w każdej chwili, a jej skutki mogą być opłakane.
Warto wspomnieć, że meteoroid, który spadł na Tunguskę na Syberii w 1908 roku, wydzielił energię o równowartości wybuchu od 5 tysięcy do 15 tysięcy kiloton trotylu. Dla porównania ładunek jądrowy, który spadł na Hiroszimę w Japonii w 1945 roku miał moc zaledwie 15 kiloton.
W obliczu narastającego zagrożenia, NASA postanowiła podjąć współpracę z Narodową Administracją Bezpieczeństwa Jądrowego. Naukowcy mają wspólnie opracować plan neutralizacji planetoid, które mogą znaleźć się na kursie kolizyjnym z Ziemią.
Pewne jest, że amerykańskie agencje nie zamierzają całkowicie niszczyć kosmicznych głazów, przy pomocy broni nuklearnej, tylko mogą zastosować ją miejscowo, w celu zmienienia trajektorii lotu obiektu.
Przypomnijmy, że próby powstrzymania uderzenia meteorów w naszą planetę trwają już od jakiegoś czasu. NASA niedawno potwierdziła plany niezwykłej i zarazem pionierskiej misji, w ramach której po raz pierwszy w historii zostanie przechwycony, przemieszczony w okolice Księżyca, a następnie zbadany fragment planetoidy. ma rozpocząć się już w 2019 roku.
Natomiast w 2018 roku w przestrzeń kosmiczną zostanie wysłany teleskop Sentinel, którego zadaniem będzie identyfikacja potencjalnie niebezpiecznych planetoid i meteoroidów, na długo zanim znajdą się na kursie kolizyjnym z Ziemią.
Podobne plany ma Europejska Agencja Kosmiczna (ESA). Przygotowuje ona misję Don Quijote, która również pozwoli odpowiedzieć na pytanie, czy możemy zmienić trajektorię komety lub planetoidy tak, by nie stanowiła dla nas zagrożenia.