Naukowcy opracowali przezroczyste baterie

Różne firmy produkujące elektronikę już jakiś czas temu chwaliły się swoimi przejrzystymi ekranami. Jednak między przezroczystym ekranem, a niewidzialnym telefonem jest bardzo długa droga. Właśnie udało się pokonać kolejny jej stopień poprzez stworzenie przezroczystej baterii Li-Ion.

Różne firmy produkujące elektronikę już jakiś czas temu chwaliły się swoimi przejrzystymi ekranami. Jednak między przezroczystym ekranem, a "niewidzialnym" telefonem jest bardzo długa droga. Właśnie udało się pokonać kolejny jej stopień poprzez stworzenie przezroczystej baterii Li-Ion.

Technologia ta została opracowana przez naukowców z Uniwersytetu Stanforda działających pod kierownictwem panów o swojsko brzmiących nazwiskach - Yi Cui oraz Yuan Yang. Zasadniczo stworzona przez nich bateria nie różni się zasadą działania od stosowanych obecnie powszechnie w telefonach baterii litowo-jonowych.

Różni się jednak dość znacząco konstrukcją. Składa się ona bowiem z niezwykle misternej siateczki elektrod, która ma łączną grubość zaledwie 35 mikronów. Dzięki temu jest ona niewidzialna dla ludzkiego oka.

Stworzone w ten sposób baterię mogą się poszczycić dwiema istotnymi cechami. Po pierwsze - są one elastyczne, co może przynieść jeszcze więcej ciekawych zastosowań, po drugie zaś są one bardzo tanie w produkcji. Jednym ich minusem, póki co, jest to, że mogą one pomieścić mniej więcej o połowę mniej energii niż standardowe baterie litowo-jonowe.

Liczymy jednak, że ta właściwość ulegnie poprawie, jako że to dopiero wczesna faza projektu. A za 10 lat będziemy się mogli cieszyć przezroczystymi telefonami.

Geekweek
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas