Niezwykły kształt komety 67P zadziwił naukowców

W końcu nadeszły długo oczekiwane fotografie komety 67P/Czuriumow-Gieriasimenko, które zostały wykonane przez sondę Rosetta. Poniżej możecie zobaczyć mozaikę przygotowaną na podstawie zdjęć uwiecznionych z odległości 12 tysięcy kilometrów...

W końcu nadeszły długo oczekiwane fotografie komety 67P/Czuriumow-Gieriasimenko, które zostały wykonane przez sondę Rosetta. Poniżej możecie zobaczyć mozaikę przygotowaną na podstawie zdjęć uwiecznionych z odległości 12 tysięcy kilometrów przez kamerę OSIRIS, na której widać nieregularny kształt jądra komety.

Naukowcy, pracujący w ramach misji, są bardzo zaskoczeni wyglądem tego podwójnego obiektu i przewidują problemy, jakie mogą wystąpić w chwili próby lepszego zbadania jądra komety, przy pomocy lądownika.

Specjaliści muszą teraz wykonać całą serię obliczeń, gdyż lądownik Philae może mieć problemy z niejednorodnym polem magnetycznym, co może znacznie utrudnić przebieg zaplanowanych dla niego zadań.

NASA zaprezentowała także animację, która składa się z 36 interpolowanych zdjęć, a przedstawia obrót jądra wokół własnej osi, w 20 minutowych odstępach czasu.

Świat naukowy czeka na pierwsze informacje z lądownika, który w przeciągu następnych miesięcy ma zbadać kometę. Pozwoli to odpowiedzieć na kluczowe pytania dotyczące powstania i rozwoju życia w Układzie Słonecznym, a także na naszej planecie.

Geekweek
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas