Nowa jakość w dokładności
Czas - do upływu jego przemijania używamy mniej lub bardziej dokładnych zegarów. Najdokładniejsze z nich - atomowe - jak się okazuje - są dużo bardziej precyzyjne niż wcześniej sądziliśmy.
Czas - do upływu jego przemijania używamy mniej lub bardziej dokładnych zegarów. Najdokładniejsze z nich - atomowe - jak się okazuje - są dużo bardziej precyzyjne niż wcześniej sądziliśmy.
Według badań naukowców z Uniwersytet Pensylwanii jeden z najdokładniejszych atomowych zegarów świata, bazujący na radioaktywnym cezie CsF2 mieszczący się w brytyjskim Narodowym Laboratorium Fizycznym może pomylić się o jedną sekundę raz na 138 milionów lat.
Dokładność pomiaru jednej sekundy liczy się tutaj do 18 miejsc po przecinku.
Wewnątrz zegara atomy cezu są grupowane po kilkaset milionów sztuk, a następnie przechodzą przez szczelinę, gdzie są poddawane działaniu fal elektromagnetycznych. Częstotliwość tych fal ustalana jest w momencie gdy uda się zaobserwować zmianę spinu atomów - wtedy wiadomo, że minęła dokładnie jedna sekunda.
Następnie do ustalania aktualnego światowego czasu - słynne Międzynarodowe Biuro Miar i Wag w Sevres pod Paryżem, porównuje wyniki z sześciu takich zegarów na całym świecie (jednego w Wielkiej Brytanii, dwóch we Francji i po jednym w USA, Niemczech i w Japonii) i ustala na podstawie ich pomiarów właściwy czas.
W Japonii znajduje się najnowsze tego typu urządzenie - bardzo ciekawy zegar atomowy oparty na tak zwanej optycznej. Jest on o tyle interesujący gdyż pozwala nie tylko na bardzo dokładny pomiar czasu, lecz także na badanie jego relatywizmu - umieszczony w innych miejscach może on wskazywać różne pomiary.
Poniżej możecie zobaczyć jak profesor z Uniwersytetu Tokio przedstawia swoje dzieło:
Tak dokładny pomiar czasu może się wydawać na pierwszy rzut oka grą nie wartą świeczki, jednak nie należy zapominać, że jedna z bardziej przydatnych technologii ostatnich lat - GPS - opiera się właśnie o bardzo dokładne pomiary pochodzące z zegarów atomowych (mierzy się czas dotarcia sygnału radiowego z satelitów do odbiornika, a dzięki temu że znamy dokładny czas - możemy obliczyć odległość odbiornika od satelitów).