Nowa, piękna panorama Marsa z Curiosity
NASA właśnie udostępniła nową, przepiękną panoramę Czerwonej Planety, która powstała z setek połączonych ze sobą zdjęć, wykonanych przez przebywający tam łazik Curiosity. Panorama pochodzi z plenerów uwiecznionych w styczniu bieżącego roku i ukazuje...
NASA właśnie udostępniła nową, przepiękną panoramę Czerwonej Planety, która powstała z setek połączonych ze sobą zdjęć, wykonanych przez przebywający tam łazik Curiosity.
Panorama pochodzi z plenerów uwiecznionych w styczniu bieżącego roku i ukazuje miejsce pobytu największego urządzenia, które kiedykolwiek poruszało się po powierzchni tej tajemniczej planety.
Łazik w tej chwili przeprowadza badania skał w okolicach Pahrump Hills i Mojave 2, na wzgórzach Mount Sharp, które powstały z osadów odkładających się przez dziesiątki milionów lat na dnie wielkiego jeziora.
Naukowców interesuje szczególnie 150-metrowa formacja Murraya, czyli tak naprawdę podnóża wzgórz, które mają 5 kilometrów wysokości. Curiosity ma je badać przez najbliższe tygodnie i wtedy dowiemy się, jaka zachodziła interakcja pomiędzy wodą, atmosferą planety a odkrytymi osadami.
Astrobiolodzy są mile zaskoczeni, że wybrany przez nich obszar lądowania urządzenia, czyli mający średnicę 154 kilometrów krater Gale, jest tak niezwykle fascynujący i obfituje w bardzo ważne znaleziska.
W ciągu 10-kilometrowej podróży, jaką odbył łazik od chwili swojego pobytu na Marsie, dostarczył on danych o bytności starych delt rzecznych, a teraz znalazł się w krajobrazie zdominowanym przez jeziora.
Pomimo faktu, że niegdyś na Czerwonej Planecie znajdowała się woda w stanie płynnym, nie wiadomo dokładnie, jakie procesy ostatecznie były za to odpowiedzialne i dlaczego teraz jej tam nie ma.
Jeśli chcecie zobaczyć, gdzie aktualnie znajduje się łazik, to . Natomiast zobaczyć jego trasę z nieco szerszej perspektywy. Panorama w oryginalnej rozdzielczości czeka na Was