Nowe fotki tajemniczych białych plam na Ceres
Sonda Dawn bezustannie obserwuje tajemniczą planetę karłowatą Ceres. W ostatnich tygodniach po raz piąty zmieniła orbitę i wykonała serię niezwykłych zdjęć tego obiektu, usłanego niezliczoną ilością kraterami. Wśród nich znalazło się jedno zdjęcie, na którym możemy...
Sonda Dawn bezustannie obserwuje tajemniczą planetę karłowatą Ceres. W ostatnich tygodniach po raz piąty zmieniła orbitę i wykonała serię niezwykłych zdjęć tego obiektu, usłanego niezliczoną ilością kraterami. Wśród nich znalazło się jedno zdjęcie, na którym możemy zobaczyć z nieco innej perspektywy krater Occator.
To jeden z najsłynniejszych rejonów Ceres, a to ze względu na znajdujące się tam białe, świetliste plamy. Przy 92 kilometrach średnicy i 4 kilometrach głębokości, krater charakteryzuje się oznakami niedawnej aktywności geologicznej.
Widok na krater Occator. Fot. NASA/JPL-Caltech/UCLA/MPS/DLR/IDA.
Najnowsze badania wskazują, że jasna materia, znajdująca się w jego centrum, składa się z soli pozostałej po wypływie, zamarznięciu i sublimacji silnie zasolonej podpowierzchniowej cieczy.
Widok na krater Occator. Fot. NASA/JPL-Caltech/UCLA/MPS/DLR/IDA.
Prawdopodobnie uderzenie jakiejś kosmicznej skały doprowadziło do wyniesienia jej na powierzchnię z wnętrza planety karłowatej.
Widok na Ceres. Fot. NASA/JPL-Caltech/UCLA/MPS/DLR/IDA.
Naukowcy opublikowali też nowe zdjęcie całej planety. Możemy zobaczyć ją w pełnej krasie, i w barwach, w jakich zarejestrowałoby ludzkie oko.
Widok na krater Ghanan Fot. NASA/JPL-Caltech/UCLA/MPS/DLR/IDA.
4. listopada sonda Dawn rozpoczęła podróż na swoją szóstą orbitę naukową na wysokości 7200 kilometrów nad powierzchnią Ceres. Powinna tam dotrzeć na początku grudnia.