Nvidia DGX-2 - superkomputer z 16 GPU Tesla V100, cena 400 000 USD

Co prawda Nvidia kojarzy się nam przede wszystkim z kartami dla graczy z serii GeForce, ale warto pamiętać, że to nie jedyne produkty w ofercie tego producenta, która posiada także bogatą ofertę dla profesjonalistów (jak choćby zapowiedziana właśnie karta Quadro GV100). Na GPU Technology Conference zielona ekipa pochwaliła się zaś swoim nowym superkomputerem o nazwie DGX-2 .

Co prawda Nvidia kojarzy się nam przede wszystkim z kartami dla graczy z serii GeForce, ale warto pamiętać, że to nie jedyne produkty w ofercie tego producenta, która posiada także bogatą ofertę dla profesjonalistów (jak choćby zapowiedziana właśnie karta Quadro GV100). Na GPU Technology Conference zielona ekipa pochwaliła się zaś swoim nowym superkomputerem o nazwie DGX-2.

Jest to pierwszy tego typu system, którego moc obliczeniowa wynosi aż 2 PFLOPS w obliczeniach w zakresie technologii głębokiego uczenia. Podobnie jak poprzednik, DGX-1, nowy model dedykowany jest zastosowaniom związanym z badaniami AI i maszynowego uczenia. Pomimo że DGX-2 zapowiedziany został zaledwie pół roku po debiucie poprzednika, to jego wydajność ma być 10 razy wyższa. Przestaje to dziwić, jeśli uświadomimy sobie, że sprzęt waży blisko 159 kg, więc Nvidia miała sporo miejsca na upakowanie topowego hardware'u. Warto choćby wspomnieć, że znajdziemy tu aż 16 GPU Tesla V100 rozmieszczonych na dwóch osobnych płytach. Poza tym, każdy V100 zawiera 32 GB pamięci HBM2, co daje aż 512 GB. Łącznie otrzymujemy tu aż 81920 rdzeni CUDA i 10240 Tensor.

Warto dodać, że układy współpracują dzięki interfejsowi NVSwitch, które zapewnia komunikację z przepustowością 300 GB/s. (12 razy szybciej niż przy PCIe), a wykorzystanie technologii NVLINK 2.0 sprawia, że GPU działają jak jedno (o przepustowości ponad 14 TB/s). System zawiera także 1,5 TB pamięci RAM i dwa CPU Intel Xeon Platinum, a nie musimy obawiać się również o pamięć na dane, ponieważ domyślnie zainstalowano nośniki SSD NVMe o pojemności 20 TB (jest też opcja 60 TB).

Moc obliczeniowa tego potwora to 120 TFLOPS w obliczeniach FP64, 240 TFLOPS w FP32, 480 TFLOPS w FP16 i 1920 TFLOPS w obliczeniach Tensor. Przekłada się to jednak także na bardzo wysoki pobór prądu, wynoszący 10 kW.

Superkomputer zadebiutuje na rynku w trzecim kwartale tego roku i jego cena wynosić będzie 399 000 USD.

Geekweek
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas