O czym myślą psy?

Naukowcy postanowili wykorzystać najnowszą technologię, aby w końcu dowiedzieć się o czym mogą myśleć nasi czworonożni przyjaciele. Wykorzystali oni do tego tę samą metodę, którą ich koledzy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley wykorzystują do nagrywania snów.

Naukowcy postanowili wykorzystać najnowszą technologię, aby w końcu dowiedzieć się o czym mogą myśleć nasi czworonożni przyjaciele. Wykorzystali oni do tego tę samą metodę, którą .

Metoda ta polega na obrazowaniu mózgu metodą funkcjonalnego magnetycznego rezonansu jądrowego - czyli w czasach obecnych dość standardową procedurą medyczną.

Podczas badania używano różnych bodźców, które mogą wywoływać w psach różne emocje takich jak na przykład jedzenie, gesty ręką właściciela, czy otwieracz do puszek.

W pierwszej części projektu do badania wykorzystano dwa psy - jednego trzyletniego rasy Border Collie i jednego dwulatka używanego do polowań na wiewiórki. Pierwszy z nich był od małego tresowany, drugiego przygarnięto ze schroniska w wieku 9 miesięcy.

Wśród naukowców prowadzących badania znalazł się też jeden treser psów, który musiał nauczyć zwierzęta wchodzenia i siedzenia spokojnie w skanerze fMRI, a także noszenia zatyczek do uszu, tak żeby hałas maszyny ich nie denerwował.

Badacze będą chcieli odpowiedzieć teraz na pytania - czy psy posiadają empatię? Czy wiedzą kiedy ich pan jest smutny? Ile z naszego języka rozumieją?

Na tym etapie badań nie udało się poczynić jeszcze żadnego epokowego odkrycia, lecz naukowcy są na najlepszej drodze ku temu. Na razie udało im się tylko odkryć, że gesty dłoni używane często przez treserów psów (które często związane są z późniejszą nagrodą w postaci smakołyku) są bezpośrednio połączone z obszarem mózgu psa odpowiedzialnym za nagrodę.

Geekweek
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas