Odkryto najstarsze ślady życia na lądzie
Na terenie Australii dochodzi ostatnimi czasy do niesłychanych odkryć, które rozszerzają naszą wiedzę na temat burzliwej historii naszej planety i powstania na niej pierwszych organizmów żywych...
Na terenie Australii dochodzi ostatnimi czasy do niesłychanych odkryć, które rozszerzają naszą wiedzę na temat burzliwej historii naszej planety i powstania na niej pierwszych organizmów żywych. Tym razem naukowcy z University of New South Wales w Sydney (UNSW) odkryli w zachodniej części tego kontynentu, w regionie Pilbara, skamieliny liczące sobie 3,48 miliarda lat.
Są to najstarsze ślady życia odkryte na lądzie. Dotąd za najstarsze uznawano okazy znalezione w Republice Południowej Afryki, które datowano na 2,7-2,9 miliarda lat. Tym samym, najnowsze odkrycie przesunęło datę pojawienia się mikrobiologicznego życia (na lądzie) na naszej planecie o aż 580 milionów lat.
Fascynujące znalezisko znajduje się w gorących źródłach. Odkryto w nich stromatolity, czyli warstwowe struktury skalne stworzone przez działanie starożytnych bakterii. Uczeni znaleźli tam również gejzeryt, czyli martwicę krzemionkową tworząca się wokół gejzerów wyłącznie w warunkach występujących na lądzie. Dlatego też mówi się tu, że mamy do czynienia z osadami lądowymi, a nie morskimi.
"To pokazuje różnorodność życia, które istniało w słodkowodnych zbiornikach wodnych na lądzie w bardzo wczesnej historii naszej planety" - powiedział profesor Martin Van Kranendonk, dyrektor Australijskiego Centrum Astrobiologii i szef wydziału Nauk Biologicznych, Ziemi i Środowiska na UNSW.
Bąble kleistej substancji wytworzonej przez mikroorganizmy sprzed 3,48 mld lat. Fot. UNSW.
Tymczasem, doktorantka Tara Djokic, główna autorka badań uważa, że odkrycie sugeruje, iż życie pojawiło się w gorących źródłach słodkiej wody na lądzie, a nie, jak się dotychczas uznaje, w oceanach i weszło na ląd.
Przypomnijmy, że najstarsze znane nam ślady życia na Ziemi odkryto na Grenlandii, w miejscu, gdzie w przeszłości istniało płytkie morze, a ich wiek oceniono na 3,7 miliarda lat.
Naukowcy uważają, że ich odkrycie nie tylko wyjaśni nam tajemniczą historię powstawania życia na naszej planecie, ale również pomoże w poszukiwaniach i odkryciu go np. ma Marsie czy księżycach Jowisza i Saturna.
Źródło: / Fot. UNSW