Odkryto parę wodną na księżycu Jowisza
Europa, czwarty co do wielkości księżyc Jowisza, pod lodową powierzchnią może skrywać płynny ocean, w którym może egzystować życie. Naukowcy od wielu lat wieszczą, że to właśnie ten księżyc jest najbardziej odpowiednim miejscem, w całym Układzie Słonecznym...
Europa, czwarty co do wielkości księżyc Jowisza, pod lodową powierzchnią może skrywać płynny ocean, w którym może egzystować życie. Naukowcy od wielu lat wieszczą, że to właśnie ten księżyc jest najbardziej odpowiednim miejscem, w całym Układzie Słonecznym, do powstania i rozwoju życia.
Te przypuszczenia powoli stają się faktem, a to ze względu na najnowsze badania prowadzone przez NASA. Otóż naukowcom z pomocą Kosmicznego Teleskopu Hubble'a udało się odkryć tam pióropusze pary wodnej, wydobywające się spod lodowej powierzchni dzięki gejzerom.
Według analiz, para wodna unosi się na wysokość aż 200 kilometrów ponad powierzchnię lodu, a następnie opada. Naukowcom udało się uwiecznić to zjawisko nad obszarem południowego bieguna księżyca.
Pióropusze pary wodnej unoszące się ponad powierzchnią Europy. Fot. NASA/ESA.
To niezwykle cenna wiadomość, gdyż jeśli naprawdę znajduje się tam woda, a mówi się, że jest jej dwa razy więcej niż na Ziemi, to i jest wielce prawdopodobnie, że i również życie, podobnie, jak ma to miejsce na naszej planecie.
Pióropusze pary wodnej unoszące się ponad powierzchnią Europy. Fot. NASA/ESA.
Aby ostatecznie potwierdzić wszystkie te przełomowe odkrycia, NASA chce wysłać na Europę aż dwie misje. Dzięki nim nie tylko dowiemy się, czy rozwijają się tam jakieś formy życia, ale poszerzymy swoje horyzonty wiedzowe o innych światach, w których starają się egzystować inne organizmy.