Odnotowano kolejny przypadek odpornej na leki gruźlicy

Indyjscy lekarze donoszą właśnie o strasznym odkryciu. W szpitalu PD Hinduja odkryto właśnie kolejne 4 przypadki osób chorych na gruźlicę TDR-TB (TDR - total drug resistant; całkowicie odporna na leki; TB - tuberculosis - gruźlica).

Indyjscy lekarze donoszą właśnie o strasznym odkryciu. W szpitalu PD Hinduja odkryto właśnie kolejne 4 przypadki osób chorych na gruźlicę TDR-TB (TDR - total drug resistant; całkowicie odporna na leki; TB - tuberculosis - gruźlica).

Są to pierwsze takie przypadki od listopada zeszłego roku, gdy wykryto tam pierwszą osobę chorą na tę odmianę gruźlicy.

Od listopada 2011 w szpitalu pojawiło się 4 pacjentów chorych na TDR-TB. Z 4 pacjentów zmarł jeden - 31-letnia kobieta w listopadzie zeszłego roku. Przeszła ona wcześniej operację usunięcia jednego chorego płuca. Choroba ta odporna jest na wszystkie leki pierwszego (izoniazyd, rifampicyna, etambutol, pyrazinamid i streptomycyna) oraz drugiego rzutu (ofloksacyna, moksyfloksacyna, kanamycyna, amikacyna, kapreomycyna, kwas p-aminosalicylowy i etionamid).

Po zbadaniu tych przypadków okazało się, że w trzech z nich chorzy otrzymali złe leki drugiego rzutu i to na dodatek w złych dawkach.

Gruźlica, która w chwili obecnej powinna być niegroźna, mutowała właśnie ze względu na złe podawanie leków. Tylko 5 ze 106 kontrolowanych prywatnych klinik przypisywało właściwe leki do leczenia tej choroby.

W 1992 roku zaobserwowano pojawienie się MDR-TB (multi drug resistant; odpornej na wiele leków), która mutowała w XTR-TB (extreme drug resistant; ekstremalnie odpornej na leki) w roku 2006 i dalej w TDR-TB w roku 2011.

Śmiertelność w przypadku gruźlicy MDR, XDR oraz TDR wynosi odpowiednio 30, 60 i 100%.

Pacjenci cierpiący z powodu tej ostatniej odmiany jeśli chcą liczyć na wyleczenie muszą przejść zupełnie inne procedury. Albo przechodzą oni szereg operacji, albo też podawane im są eksperymentalne leki i antybiotyki takie jak chociażby linezolid. Antybiotyki te mogą mieć szereg skutków ubocznych, do których wlicza się neuropatie - uszkodzenie nerwu lub ich grupy, co może doprowadzić do utraty czucia.

Dodatkowo nowa gruźlica nie jest już chorobą biedoty - są przypadki gdy atakuje ona ludzi ze wszelkich możliwych szczebli drabiny społecznej. Ponadto mutowała ona także w ten sposób, że nie atakuje już tylko układu oddechowego, lecz może także zarazić skórę, a nawet paznokcie.

Według lekarzy jedna chora osoba jest w stanie zarazić 15 innych w ciągu roku, co jest liczbą w zupełności wystarczającą do powstania epidemii.

Źródło:

Geekweek
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas