Oko kluczem do odmiennych stanów świadomości?

Włoski psycholog Giovanni Caputo twierdzi, że odkrył prostą i tanią metodę na uzyskanie odmiennego stanu świadomości - jedyne czego będzie do tego potrzebowali to druga osoba i 10 minut wolnego czasu.

Włoski psycholog Giovanni Caputo twierdzi, że odkrył prostą i tanią metodę na uzyskanie odmiennego stanu świadomości - jedyne czego będzie do tego potrzebowali to druga osoba i 10 minut wolnego czasu.

Włoski psycholog Giovanni Caputo twierdzi, że odkrył prostą i tanią metodę na uzyskanie odmiennego stanu świadomości - jedyne czego będzie do tego potrzebowali to druga osoba i 10 minut wolnego czasu.

Według badań przeprowadzonych przez Caputo na grupie 20 zdrowych, młodych osób wystarczy patrzeć sobie w oczy przez około 10 minut w słabo oświetlonym pokoju - wystarczy to do osiągnięcia stanu przypominającego lekkie odłączenie od rzeczywistości, a może się pojawić także utrata pamięci i zaburzenie zmysłów.

Jedna grupa badanych podzielonych na pary miała w trakcie eksperymentu patrzeć sobie nawzajem w oczy, a następnie wypełnili krótki kwestionariusz. Dodatkowo - aby uniknąć efektu placebo - powiedziano im, że badanie dotyczy medytacji. Druga grupa 20 osób - grupa kontrolna - siedziała w parach w identycznych warunkach, lecz przez 10 minut miała się patrzeć na ścianę.

Reklama

I okazało się, że pierwsza grupa doświadczała czegoś co można śmiało określić odmiennym stanem świadomości, podczas gdy w drugiej nie wystąpiły takie efekty. Sami badani (z pierwszej grupy) twierdzili, że doświadczyli czegoś czego nie czuli nigdy wcześniej, duża część z nich twierdziła, że widziała potwora (75%), część widziała zdeformowane twarze (90%), a część (50%) widziała tam częściowo odbicie własnej twarzy (a 15% widziało częściowe odbicie twarzy osób bliskich).

Autor badania uważa, że halucynacje były ubocznym efektem powrotu do rzeczywistości ze stanu odłączenia, ale to tylko spekulacje - wskazuje on na konieczność przeprowadzenia badań dalszych, które wskazałyby jaki dokładnie z elementów wywołał u badanych stan odmiennej świadomości - czy była to sama konieczność skupiania przez długi czas wzroku na jednym punkcie (prawdopodobnie tak właśnie jest, bo w badaniu wcześniejszym wykazano, że nieco słabsze efekty uzyskuje się stosując kropkę na ścianie, nieco lepsze daje patrzenie w oczy własnemu odbiciu w lustrze, jednak na razie najmocniejszy efekt daje patrzenie w oczy innej osoby) i jaki wpływ na siłę efektu ma otoczenie.

Źródło:

Geekweek
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama