Otwarto Centrum Handlu Jednego Świata

13 lat po pamiętnym zamachu terrorystycznym na wieże Światowego Centrum Handlu (WTC), który odmienił nie do poznania nie tylko Nowy Jork, ale także cały świat, właśnie zostało otwarte nowe centrum z wznoszącym się na 541 metrów drapaczem chmur o nazwie One World Trade Center (1 WTC)...

13 lat po pamiętnym zamachu terrorystycznym na wieże Światowego Centrum Handlu (WTC), który odmienił nie do poznania nie tylko Nowy Jork, ale także cały świat, właśnie zostało otwarte nowe centrum z wznoszącym się na 541 metrów drapaczem chmur o nazwie One World Trade Center (1 WTC).

Z lekką obawą o przyszłość pracy w tym budzącym sporo bolesnych wspomnień miejscu, do gmachu wprowadzili się już pracownicy koncernu wydawniczego Conde Nast, który obejmuje takie wydawnicze tytuły jak Vogue, Glamour, Vanity Fair, The New Yorker oraz bardziej technologiczne Wired czy Ars Technica.

Firma zajęła najbardziej prestiżową powierzchnię najwyższego drapacza chmur na zachodniej półkuli, a mianowicie cztery najwyższe piętra. Obecnie do pracy przychodzi tam 170 pracowników Conde Nast, jednak już w przyszłym roku ich liczba ma się zwiększyć do 3 tysięcy.

Będą mogli oni liczyć na zapierający dech w piersi widok, rozpościerający się zza szyb biur, nie tylko na Manhattan, ale cały Nowy Jork. Całkowity koszt budowy Centrum Pamięci Ofiar, stacji metra i kilku wieżowców wchodzących w skład nowego Centrum Handlu Jednego Świata, bo taką nazwę będzie ono teraz nosiło, wyniósł 20 miliardów dolarów.

Co ciekawe, 60 procent z 240 tysięcy metrów kwadratowych powierzchni użytkowej, zostało już wynajęte. Ceny za metr kształtują się na poziomie 742 dolarów, więc są całkiem rozsądne, zwłaszcza, że kto by nie chciał mieć biura w istnej fortecy, której nie są straszne już żadne samoloty.

Przypomnijmy, że architektem, który zaprojektował wieże 1 WTC, jest Polak urodzony w Łodzi, Daniel Libeskind.

Geekweek
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas