Pawian przeżył prawie trzy lata z sercem świni

Pawian przeżył prawie trzy lata z sercem przeszczepionym od świni. Czy człowiek może być następny? Używając technik genetycznych i koktailu medykamentów, naukowcom udało się utrzymać przy życiu pawiana z sercem przeszczepionym od świni przez 945 dni...

Pawian przeżył prawie trzy lata z sercem przeszczepionym od świni. Czy człowiek może być następny? Używając technik genetycznych i koktailu medykamentów, naukowcom udało się utrzymać przy życiu pawiana z sercem przeszczepionym od świni przez 945 dni...

Pawian przeżył prawie trzy lata z sercem przeszczepionym od świni. Czy człowiek może być następny?

Używając technik genetycznych i koktailu medykamentów, naukowcom udało się utrzymać przy życiu pawiana z sercem przeszczepionym od świni przez 945 dni. Ustanowili tym samym nowy rekord w badaniach nad przeszczepami międzygatunkowymi. Czy podobnej metody można użyć na ludziach, aby skrócić czas oczekiwania na organy?

Transplantacja międzygatunkowa okazała się sporym wyzwaniem. Pierwszą przeszkodą dla badaczy okazała się silna reakcja organizmu biorcy, kończąca się odrzuceniem przeszczepu. Do tej pory, w typowych sytuacjach przeszczepów serca od świni, gdy biorcą był pawian, udawało się utrzymywać go przy życiu pomiędzy 180 a 500 dni. Wydawało się, że ta granica jest nieprzekraczalna.

Reklama

Teraz, jak donosi , międzynarodowemu zespołowi specjalistów udało się wydłużyć ten czas poza dotychczasową granicę. Udało się dzięki zastosowaniu hybrydowej techniki, na którą składa się genetyka oraz leki immunosupresyjne. W przyszłości, podobna metoda mogłaby być stosowana w przypadku ludzi, zdecydowanie ułatwiając dostęp do organów.

W USA na liście oczekujących na przeszczep, znajduje się obecnie 122 tysiące osób. Tysiące z nich umrze gdyż nie znajdzie się dla nich narząd. Okazuje się, że serce świni jest idealnym kandydatem na transplantację u ludzi ze względu na podobieństwa biologiczne, a także ze względu na rozległą wiedzę na temat DNA tych zwierząt.

Serce świni zostało przeszczepione pawianowi i włączone w jego system krążenia. Pawiany są zazwyczaj wybierane do tego typu eksperymentów, ze względu na podobieństwa ich organizmów z ludzkimi. Można więc sądzić, że to co sprawdziło się u pawiana, powinno zadziałać również u człowieka.

Aby wspomóc pawiana w walce przeciwko odrzutowi, naukowcy przygotowali grupę świń dawców, które przeszły trzy genetyczne modyfikacje. Wszystkie one zostały poczynione w kierunku zwiększenia tolerancji na wszczepiony organ. Jako wsparcie zastosowano dodatkowo przeciwciała i leki wspierające system immunologiczny pawiana.

W eksperymencie wzięło udział 5 pawianów, którym przeszczepiono serca. Serca działały tak długo, jak były wspierane lekami immunosupresyjnymi. Jeden z pawianów przetrwał aż 945 dni. Średnia eksperymentu to 298 dni, a więc wiele wciąż jest do zrobienia i przetestowania. W kolejnym eksperymencie zostanie zastosowana identyczna technika, aby zweryfikować jej skuteczność.

Mimo obiecujących wyników, taki sposób transplantacji może nie być stosowany w przyszłości. Poza sprawami etycznymi – hodowla organów w organizmach nie będących ludźmi – pozostaje kwestia problem wciąż wysokiego wskaźnika odrzutów, a do tego dochodzi jeszcze konieczność przyjmowania leków immunosupresyjnych do końca życia biorcy.

Źródło:

Geekweek
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy