Pierwsza na świecie solarna droga już działa

Elon Musk pokazał światu solarne dachówki, które są istną rewolucją w temacie estetyki instalacji paneli fotowoltaicznych na domach. Teraz Francuzi poszli jeszcze dalej i właśnie otworzyli pierwszą na świecie solarną drogę, która nie tylko pięknie się prezentuje, ale produkuje...

Elon Musk pokazał światu solarne dachówki, które są istną rewolucją w temacie estetyki instalacji paneli fotowoltaicznych na domach. Teraz Francuzi poszli jeszcze dalej i właśnie otworzyli pierwszą na świecie solarną drogę, która nie tylko pięknie się prezentuje, ale również produkuje prąd.

Ekologiczna droga znajduje się w miasteczku Tourouvre w Normandii. Przy pełnym nasłonecznieniu może produkować 280 kW energii. Oznacza to, że bez problemu może ona zasilić oświetlenie uliczne przez cały rok w miasteczku liczącym 5 tysięcy mieszkańców.

Droga jest efektem pięciu lat prac badawczych francuskiego koncernu budowlanego Colas i Narodowego Francuskiego Instytutu Energii Słonecznej (INES). Nie różni się ona wyglądem od zwykłych dróg, a co najważniejsze, panele fotowoltaiczne są odporne nie tylko na deszcz, śnieg, upał i mróz, ale również na nacisk kół wielkich i ciężkich tirów.

Ekologiczny projekt Francuzów pokazuje, że aby czerpać energię ze źródeł odnawialnych, wcale nie trzeba zajmować wielkimi i brzydkimi instalacjami dużych połaci terenów zielonych. Mogą się one w piękny sposób wkomponować w już istniejącą infrastrukturę.

Jako że 10 procent dróg jest zasłoniętych przez podróżujące po nich samochody tylko przez 10 procent czasu, warto wbudować w nie panele fotowoltaiczne. Co ciekawe, zaledwie 20 metrów kwadratowych nowych paneli wystarczy do produkcji prądu, który pokryje zapotrzebowanie przeciętnego domu.

Jest jednak jedno ale, a mianowicie koszty. Aktualnie za metr kwadratowy drogi, która produkuje prąd, trzeba zapłacić 2 tysiące euro. Na tyle bowiem wyceniają inżynierowie cały system razem z kosztami montażu.

Koncern Colas zapowiada jednak, że intensywnie pracuje nad zmniejszeniem tych kosztów. Francuzi chcą do 2020 roku obniżyć i zrównać cenę nowych solarów drogowych z tradycyjnymi, powszechnie już montowanymi na dachach budynków.

Zobaczcie na filmie, jak ciekawie prezentuje się taka innowacyjna droga.

Geekweek
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas