Pierwszy start rakiety Falcon Heavy od SpaceX

Inżynierowie z firmy SpaceX intensywnie pracują nad rakietą Falcon Heavy, która wniesie przemysł kosmiczny na zupełnie nowy poziom. Według planów będzie ona najpotężniejszą aktualnie wykorzystywaną oraz jedną z największych w historii lotów kosmicznych...

Inżynierowie z firmy SpaceX intensywnie pracują nad rakietą Falcon Heavy, która wniesie przemysł kosmiczny na zupełnie nowy poziom. Według planów będzie ona najpotężniejszą aktualnie wykorzystywaną oraz jedną z największych w historii lotów kosmicznych.

Jej ładowność bowiem będzie wynosiła aż 53 tony na niską orbitę okołoziemską i 21,2 tony na orbitę geostacjonarną, czyli aż 2 razy więcej niż rakieta Delta IV Heavy czy rakieta wynosząca wahadłowce.

Zadaniem jej będzie wyniesienie na orbitę dużych satelitów, sond kosmicznych i najróżniejszych instalacji np. do budowy stacji kosmicznych. Oczywiście stało się już tradycją w SpaceX, że najważniejsze człony tej rakiety będzie można w pełni odzyskać i wykorzystać ponownie, co znacząco obniży koszty misji kosmicznych.

Pierwsze testy tej rewolucyjnej rakiety mały odbyć się jeszcze w tym roku, jednak ze względu na katastrofę Falcona-9, wszystko zostanie przełożone na wiosnę 2016 roku. Natomiast komercyjny start planowany jest na koniec 2016 lub początek 2017 roku.

Podczas pierwszych misji, rakieta ma wynieść na orbitę 37 satelitów dla Amerykańskich Sił Powietrznych oraz nowoczesnego satelitę ViaSat-2. Oprócz tego rakieta ma wykonywać także zlecenia prywatnych przedsiębiorców.

Satelita ViaSat-2 będzie dostarczał szybkie łącza internetowe subskrybentom usługi ViaSat Exed Internet, głównie na terytorium obu Ameryk. Łącza satelitarne będą również dzierżawione innym firmom, w czym swój udział ma mieć Boeing.

Przypomnimy, że SpaceX chce, przy pomocy rakiety Falcon Heavy, wynieść też na orbitę setki małych satelitów, w ramach planu budowy kosmicznego internetu, które zapewnią dostęp do globalnej sieci wszystkim mieszkańcom naszej pięknej planety, o czym .

Geekweek
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas