Polak odkrył na Słońcu nietypową plamę. Mamy już 25. cykl słoneczny
Nasza dzienna gwiazda znajduje się obecnie w minimum aktywności w swoim 11-letnim cyklu. Na powierzchni Słońca ostatnimi czasy pojawiało się bardzo mało plam. Teraz dochodzą do nas wieści, że staliśmy się świadkami rozpoczęcia nowego, 25. cyklu słonecznego...
Nasza dzienna gwiazda znajduje się obecnie w minimum aktywności w swoim 11-letnim cyklu. Na powierzchni Słońca ostatnimi czasy pojawiało się bardzo mało plam. Teraz dochodzą do nas wieści, że staliśmy się świadkami rozpoczęcia nowego, 25. cyklu słonecznego.
Zapoczątkowała go bardzo mała plama dostrzeżona na obrazach gwiazdy przez Polaka, Tomasza Mrozka, który na co dzień pracuje w Instytucie Astronomicznym Uniwersytetu Wrocławskiego i Zakładu Fizyki Słońca Centrum Badań Kosmicznych PAN.
11-letni cykl aktywności Słońca. Fot. NASA/NOAA.
"To bardzo, bardzo mała plamka w obszarze w którym pole magnetyczne ma taki charakterystyczny układ jednoznacznie pokazujący, że jest to plama nowego cyklu aktywności. Zaskoczony byłem tym, że nikt o tym jeszcze nie napisał. Ta plama pewnie była na Słońcu od dosłownie paru godzin" - powiedział dr Mrozek w wywiadzie dla Radia Wrocław.
Dostrzeżona mała plamka na powierzchni Słońca nie jest taką zwykłą plamką, bo pole magnetyczne w jej okolicy ma pewien charakterystyczny rozkład. Otóż zawsze wykazują one dwubiegunowość. Nowa plama ma więc bieguny odwrócone względem plam z poprzedniego cyklu.
Odkryta plama na Słońcu w nowym, 25. cyklu aktywności. Fot. Tomasz Mrozek/CBK/PAN.
Według najnowszych obliczeń naukowców z NASA, minimum aktywności naszej dziennej gwiazdy prognozuje się na rok 2023. Badacze uważają, że nowy, 25. cykl słoneczny może być jednym z najmniej aktywnych w historii naszej obserwacji Słońca.
Czy mała aktywność Słońca ma wpływ na klimat na naszej planecie, jak twierdzi wielu astronomów i meteorologów? Wciąż nie wiadomo, ale być może przekonamy się o tym w najbliższych latach.
Źródło: GeekWeek.pl/ / Fot. Tomasz Mrozek/PAN/NASA