Polska przystąpi do Europejskiej Agencji Kosmicznej!

Minister Radek Sikorski poinformował na swoim twitterze, że Rada Ministrów podjęła w końcu decyzję - Polska przystąpi do ESA - Europejskiej Agencji Kosmicznej! Będziemy musieli płacić składkę w wysokości 495 milionów euro (do roku 2020), lecz pieniądze te do nas wrócą w formie tego, czego najbardziej potrzebujemy - nowoczesnych technologii i kontraktów dla naszych firm. Brawo!

, że Rada Ministrów podjęła w końcu decyzję - Polska przystąpi do ESA - Europejskiej Agencji Kosmicznej! Będziemy musieli płacić składkę w wysokości 495 milionów euro (do roku 2020), lecz pieniądze te do nas wrócą w formie tego, czego najbardziej potrzebujemy - nowoczesnych technologii i kontraktów dla naszych firm. Brawo!

Cytując fragment strony nawołującej do przystąpienia do agencji:

"...wg danych Komisji Europejskiej (European Innovation Scoreboard 2010) jesteśmy w ogonie Europy zarówno pod względem aktualnego poziomu innowacyjności, jak i dynamiki jej wzrostu. Bez budowania gospodarki opartej na wiedzy, nie zapewnimy sobie dalszego stabilnego wzrostu PKB, a tym samym oddalimy perspektywę osiągnięcia poziomu życia krajów zachodnich."

I z tym chyba każdy musi się zgodzić.

Składka jaką przyjdzie nam w ramach europejskich programów zapłacić w latach 2014-2020 głównie na system nawigacyjny Galileo oraz obserwacji Ziemi GMES wyniesie ok. 495 milionów euro i będziemy musieli ją uiścić niezależnie od tego czy zostaniemy członkami ESA czy nie. Kontrakty na stworzenie odpowiednich technologii otrzymają z tych pieniędzy jedynie firmy i naukowcy z państw będących członkami ESA. Dlatego pełne członkostwo w agencji ma nam umożliwić odzyskanie dużej części tych pieniędzy, a także zdobycie dostępu do najnowszych technologii.

Dokumenty dotyczące naszej akcesji do agencji mają zostać przygotowane na dziś - zatem gdy tylko poznamy więcej szczegółów - dodamy je tutaj.

Przystąpienie do Europejskiej Agencji Kosmicznej będzie zwycięstwem obywateli stojących za akcją , którzy skrzyknęli się w internecie, gdzie można było podpisywać petycję w tej sprawie.

Jeśli teraz nie podjęlibyśmy decyzji o dołączeniu do ESA to następną okazję mielibyśmy w latach 2015-2016, gdyż nasze członkostwo musi zostać zatwierdzone podczas Rady Ministrów państw ESA, co będzie miało miejsce na jesieni tego roku. Nasz rząd miał czas na podjęcie decyzji do końca czerwca.

Geekweek
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas