Potężny przewodnik protonów w głowie

Pomimo tego, że udało nam się postawić stopę na Księżycu, mamy internet, Wielki Zderzacz Hadronów i inne nowoczesne wynalazki, to w niektórych kwestiach nadal nam ciężko dogonić naturę. Choćby w tym, że najpotężniejszy znany nam przewodnik protonów znajduje się w głowie jednego zwierzęcia - rekina.

Pomimo tego, że udało nam się postawić stopę na Księżycu, mamy internet, Wielki Zderzacz Hadronów i inne nowoczesne wynalazki, to w niektórych kwestiach nadal nam ciężko dogonić naturę. Choćby w tym, że jeden z najpotężniejszych znanych nam przewodników protonów znajduje się w głowie jednego zwierzęcia - rekina.

Chodzi tu o galaretowate struktury zwane ampułkami Lorenziniego lub elektroreceptorami ampułkowatymi i właśnie w tej drugiej nazwie możemy szukać wyjaśnienia funkcji tego organu. Bo jest on częścią układu służącego rekinom do elektrolokacji - wykrywając nawet najsłabsze impulsy elektryczne, zmiany w polu magnetycznym czym zasoleniu wody pozwalają one tym  rybom łatwo lokalizować ofiarę, potencjalne zagrożenie, a także umożliwiają im orientację w terenie.

A najnowsze badania, przeprowadzone przez amerykańskich biologów, wskazują na to, że ta galaretowata struktura jest idealnym przewodnikiem protonów. Jest ona tylko niewiele gorsza od Nafionu - ultranowoczesnego materiału syntetycznego stworzonego przez człowieka w tym samym celu.

I to właśnie dzięki temu rekin jest tak doskonałym zabójcą - potrafi wykrywać ofiary (mięśnie w czasie ruchu emitują lekkie pole elektryczne) z odległości wielu kilometrów. A dokładniejsze zbadanie tej niezwykłej, biologicznej struktury może pozwolić nam na dalsze poprawienie technologii.

Źródło: , Zdj.: By Albert kok (Own work) [ or ],

Geekweek
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas