Jak działa wpłatomat i czy jest bezpieczny? Wszystko, co musisz wiedzieć
Dzięki wpłatomatom wpłacanie pieniędzy na swoje konto nigdy nie było prostsze. Obecnie coraz więcej banków oferuje to rozwiązanie swoim klientom. Wiele osób jednak w dalszym ciągu ma pewne obawy. Z tego powodu sprawdzamy, w jaki sposób działają wpłatomaty oraz czy są bezpieczne. Dzięki temu krótkiemu poradnikowi będziesz mógł zdecydować, czy opłaca się z nich korzystać.

Spis treści:
Wpłatomaty to przeciwieństwo bankomatów - pobierają od nas pieniądze i umieszczają je na naszym koncie. Ułatwiają proces wpłacania pieniędzy, ponieważ nie musimy stać w kolejce w banku i możemy załatwić tę sprawę bez udziału osób trzecich. Podpowiadamy, w jaki sposób działają i jak można z nich skorzystać.
Jak się wpłaca pieniądze do wpłatomatu i czy potrzebna jest karta?
Korzystanie z wpłatomatu jest bardzo proste i intuicyjne. Wystarczy umieścić w nim kartę albo zbliżyć ją, jeśli korzystamy z wpłatomatu zbliżeniowego, a następnie postępować zgodnie ze wskazówkami na ekranie. Możliwe jest również wpłacenie pieniędzy bez karty, za pomocą numeru rachunku bankowego. W niektórych przypadkach można to zrobić nawet za pomocą kodu BLIK.
Wpłatomaty przyjmują nominały takie, jak 10, 20, 50, 100, 200 i 500 zł i nie wydają reszty. Należy zadbać, aby pieniądze były w dobrym stanie. Podarte, pogniecione i spięte banknoty mogą nie zostać przyjęte przez maszynę. Na ekranie wyświetli się liczba banknotów, które możemy jednorazowo wpłacić.
Po umieszczeniu karty we wpłatomacie możemy umieścić banknoty w specjalnej szczelinie - urządzenie przeliczy ilość pieniędzy. Następnie wystarczy zatwierdzić wpłatę i jeśli chcemy, pobrać potwierdzenie transakcji. Pieniądze znajdą się na naszym koncie po kilku lub kilkudziesięciu minutach po dokonaniu wpłaty.
Ile pieniędzy można jednorazowo wpłacić we wpłatomacie?
Nie ma jednego ustalonego limitu wpłaty - wszystko zależy od danego urządzenia i limitu, który został dla niego ustalony. Najniższy limit wpłaconych banknotów za jednym razem wynosi do 50 sztuk, a najwyższy do 200 albo w niektórych przypadkach nawet do 300. W przypadku wpłatomatów Euronetu zaleca się, aby jednorazowo wpłacać maksymalnie do 150 banknotów, a wpłatomatów Planet Cash, maksymalnie do 100 banknotów.
Ile kosztuje wpłata we wpłatomacie?
Korzystanie z wpłatomatu zazwyczaj nie jest obciążone żadnymi opłatami. Większość banków oferuje tę usługę za darmo swoim klientom, ale szczegóły lepiej sprawdzić w cenniku banku.
Warto pamiętać, że w niektórych wpłatomatach możliwe jest również opłacenie raty pożyczki, przyjęcie czeku albo założenie lokaty.
Jakie banki oferują swoim klientom wpłatomaty?
W całej Polsce możemy skorzystać z wpłatomatów takich banków, jak PKO BP, Pekao, Santander, mBank, ING Bank Śląski, BNP Paribas, VeloBank czy Credit Agricole.
Nie można jednak zapominać, że usługę oferują również maszyny Planet Cash i Euronetu. Z tego powodu nawet jeśli nie możemy skorzystać z wpłatomatu naszego banku, za pomocą urządzeń Euronetu i Planet Cash możemy wpłacić pieniądze na nasze konto. Wpłatomaty tych firm obsługują karty, znajdujące się w takich bankach, jak m.in.:
- mBank,
- ING Bank Śląski,
- BNP Paribas,
- Alior Bank,
- Millenium Bank,
- Velo Bank,
- Credit Agricole,
- Bank Pocztowy,
- Kasa Stefczyka.