Potworna wichura we Włoszech na wideo

Potężną wichurę sfilmował jeden z mieszkańców Włoch. Był skrajnie nieodpowiedzialny, ponieważ unoszące się w powietrzu odłamki w każdej chwili mogły mu odebrać życie.

Potężną wichurę sfilmował jeden z mieszkańców Włoch. Był skrajnie nieodpowiedzialny, ponieważ unoszące się w powietrzu odłamki w każdej chwili mogły mu odebrać życie.

Potężną wichurę sfilmował jeden z mieszkańców Włoch. Był skrajnie nieodpowiedzialny, ponieważ unoszące się w powietrzu odłamki w każdej chwili mogły mu odebrać życie.

Przerażające zdarzenie miało miejsce w miejscowości Sant' Angelo, niedaleko Padwy, w północnych Włoszech, gdzie po kolejnym upalnym dniu, nadeszło oczekiwane załamanie pogody.

W piątek (23.07) po południu niebo poważnie się zaczęło chmurzyć. Z oddali słychać było grzmoty, które z każdą minutą stawały się coraz bardziej donośne. Nagle runęła ściana wody, a wiatr gwałtownie się nasilił. Wszystko stało się dosłownie w ciągu kilkudziesięciu sekund.

Reklama

Na nagraniu wideo tylko dla osób o mocnych nerwach, które zamieszczamy pod artykułem, widoczne są uginające się pod naporem wiatru drzewa, do czasu aż wiatr i deszcz tworzą mieszankę, która niemal całkowicie ogranicza widoczność. W powietrzu unoszą się najróżniejsze przedmioty, które z gigantyczną prędkością są przenoszone wraz z wiatrem.

Internauta, który filmował całe zdarzenie, wykazał się skrajną nieodpowiedzialnością, ponieważ w każdej chwili fragmenty rozlatującego się budynku mogły przebić szybę, poważnie go zranić lub nawet zabić. Tego typu zjawisko nazywane jest fachowo przez meteorologów z angielskiego "downburst". Jest to bardzo gwałtowne uderzenie wiatru wzdłuż tzw. linii szkwałów, na skutek panowania silnych prądów zstępujących.

Takie zjawiska najczęściej tworzą się na czole aktywnej chmury burzowej, nazywanej superkomórką burzową, która potrafi się przemieszczać z prędkością 80 kilometrów na godzinę. Sam wiatr może mieć prędkość nawet 100-150 km/h i rujnować wszystko, co stanie mu na drodze. Szkwał zazwyczaj nie trwa dłużej niż 5-10 minut, poczym następuje bardzo szybkie osłabnięcie wiatru, nasilenie się grzmotów i błysków oraz utrzymywanie się intensywnego deszczu.

Artykuł powstał przy współpracy z serwisem www.TwojaPogoda.pl

Geekweek
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy