Powstał pierwszy nanorurkowy komputer
Uniwersytet Stanforda poinformował o zbudowaniu przez jego naukowców pierwszego w historii komputera, którego procesor w całości wykonany jest z nanorurek węglowych. Komputer co prawda jest bardzo prosty i powolny, gdyż jego wydajność można porównać z układem Intel 4004 z 1971 roku, ale cała idea jego budowy miała inny cel.
Uniwersytet Stanforda poinformował o zbudowaniu przez jego naukowców pierwszego w historii komputera, którego procesor w całości wykonany jest z nanorurek węglowych. Komputer co prawda jest bardzo prosty i powolny, gdyż jego wydajność można porównać z układem Intel 4004 z 1971 roku, ale cała idea jego budowy miała na celu pokazanie, iż w przyszłości procesory mogą powstawać z wykorzystaniem węgla, a nie krzemu.
W branży komputerowej to duże wydarzenie, bowiem wielu inżynierów nie wierzyło, że zbudowanie funkcjonalnego procesora nanorurkowego jest w ogóle możliwe. Procesor zawiera 142 tranzystory złożone z nanorurek o długości od 10 do 200 nanometrów. Potrafi przełączać się pomiędzy różnymi zadaniami, pobierać i wysyłać dane oraz śledzić wyniki dokonanych operacji.
Co ciekawe, tranzystory mniejsze niż 10 nanometrów potrafią pracować o wiele szybciej i wydajniej niż ich krzemowe odpowiedniki. Tymczasem nanorurkowy komputer posiada 10 milionów razy mniej tranzystorów, pożera 25 razy więcej energii i pracuje przy 5 razy większym napięciu niż komputer krzemowy, ale to ma się w najbliższej przyszłości zmienić, a my otrzymamy nową generację superwydajnych i energooszczędnych procesorów.