Przeklęty obraz

The Hands Resist Him (w wolnym tłumaczeniu "ręce opierają się mu") to chyba najsłynniejszy na świecie "przeklęty" obraz. Jaka historia za nim stoi, że tak pobudza ludzką wyobraźnie?

The Hands Resist Him (w wolnym tłumaczeniu "ręce opierają się mu") to chyba najsłynniejszy na świecie "przeklęty" obraz. Jaka historia za nim stoi, że tak pobudza ludzką wyobraźnie?

Obraz został namalowany w 1972 roku w Oakland, w Kalifornii, przez amerykańskiego malarza Billa Stonehama. Przedstawia on niby całkiem zwykły obrazek - chłopiec oraz lalka stoją przed domem. Jest w nim jednak coś niepokojącego.

Obraz ten, po raz pierwszy wystawiony był w galerii sztuki w Los Angeles w latach 70 ubiegłego wieku, skąd został nabyty przez aktora, znanego głównie z Ojca Chrzestnego oraz Love Story - Johna Marleya. Aktor był w posiadaniu obrazu aż do swojej śmierci w 1984 roku.

I teraz zaczyna się robić ciekawie. Dalej obraz trafił bowiem do młodej pary, która ponoć znalazła go w nieczynnym browarze. Od nich pochodzą też opisy dziwnych rzeczy jakie działy się wokół malunku - chłopiec miał przemieszczać się w ramach, a czasem nawet opuszczać obraz.

Głośno wokół malowidła zrobiło się, gdy w 2000 roku zostało ono wystawione na eBayu, a sprzedający zamieścił szczegółowy opis jego historii. Na portalu aukcyjnym jego stronę odwiedziło ponad 30.000 internautów. Część z nich mówiła o uczuciu niepokoju lub nawet fizycznych objawach - bólu głowy lub brzucha, od samego patrzenia na przeklęty obraz.

Został on sprzedany za nieco ponad tysiąc dolarów galerii sztuki w Grand Rapids w stanie Michigan. Sam malarz powiedział, że przypomina sobie, iż dyrektor galerii, w której początkowo był on wystawiony (w latach 70), jak i krytyk sztuki który go oceniał - zmarli w rok po tym, jak weszli w kontakt z obrazem.

Według samego Stonehama chłopiec jest wzorowany na zdjęciu malarza w wieku 5 lat, drzwi mają reprezentować granicę między światem rzeczywistym a płaszczyzną snów, a lalka jest jego przewodnikiem przez ten świat.

Epilog tej historii jest taki, że jedna z osób którą zafascynowała historia dzieła - zamówiła nowy obraz u malarza - przedstawiający te same postaci po czterdziestu latach. Zatytułowany jest on Resistance at the Threshold.

Geekweek
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas