Przełomowy kwantowy procesor wynaleziony!

Podstawą działania komputerów kwantowych jest tak zwany stan splątania - tajemnicze połączenie między dwoma oddalonymi od siebie cząstkami. Teraz po raz pierwszy udało się stworzyć działający, programowalny procesor oparty na tym zjawisku.

Podstawą działania komputerów kwantowych jest tak zwany - tajemnicze połączenie między dwoma oddalonymi od siebie cząstkami. Teraz po raz pierwszy udało się stworzyć działający, programowalny procesor oparty na tym zjawisku.

Aby zbudować kwantowy komputer konieczne jest nie tylko kontrolowanie tak skomplikowanych zjawisk jak stan splątany i stan mieszany, lecz także dokonanie tego na niewielkim chipie - który można z łatwością powielić - i umieścić w jednym układzie (podobnie jak w dzisiejszych procesorach znajdziemy miliardy tranzystorów).

Pierwszy taki procesor, wykonany właśnie przez naukowców z Uniwersytetu w Bristolu pozwala na przeprowadzanie w swoim wnętrzu takich kwantowych operacji, do których zazwyczaj potrzebna jest powierzchnia przynajmniej kilku metrów kwadratowych. A ma on wymiary zaledwie 70 na 3 mm. W swoim wnętrzu kryje szereg światłowodów, w których możliwe jest przeprowadzanie operacji na pojedynczych fotonach i ich parach.

Odkrywcy twierdzą, że nowy chip jest 10-krotnie bardziej zaawansowany od poprzednich podejść do komputerów kwantowych. Nie możemy jednak póki co liczyć na takie superszybkie procesory w naszych smartfonach - opracowanie bowiem urządzenia, które mogłoby być używane na co dzień zajmie jeszcze badaczom przynajmniej kilka lat.

Niemniej wiedzmy, że na naszych oczach odbywa się kolejna technologiczna rewolucja.

Źródło:

Geekweek
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas