Przez Facebooka czujemy się gorsi
Co takiego daje nam właściwie Facebook? Z wierzchu jest to możliwość łatwego połączenia ze znajomymi z całego świata. Jednak zdaniem amerykańskich i belgijskich psychologów, którzy przeprowadzili badania na użytkownikach tego serwisu, wpływa on negatywnie na nasze samopoczucie i ogólne zadowolenie z życia. Czas się wylogować?
Co takiego daje nam właściwie Facebook? Z wierzchu jest to możliwość łatwego połączenia ze znajomymi z całego świata. Jednak zdaniem amerykańskich i belgijskich psychologów, którzy przeprowadzili ostatnio badania na użytkownikach tego serwisu, wpływa on negatywnie na nasze samopoczucie i ogólne zadowolenie z życia. Czas się wylogować?
Przez okres dwóch tygodni badani mieli wypełniać przez internet pięć ankiet dziennie. Tam pojawiały się pytania dotyczące tego jak się w danej chwili czuli, jak bardzo się przejmują czymś i jak dużo korzystali z portalu społecznościowego od ostatniej ankiety.
I z danych pochodzących z tych ankiet dało się łatwo wyciągnąć prostą zależność - im więcej z Facebooka korzystamy tym gorzej się czujemy (nie udało się potwierdzić związku w drugą stronę, czyli czy to ile korzystamy z tego portalu zależy od tego jak się wcześniej czujemy). Do tego wraz z długim przesiadywaniem na "Fejsie" wiąże się spadek poziomu ogólnego zadowolenia z życia.
Spotkania w cztery oczy z inną osobą oczywiście nie wywołują takiego efektu.
Naukowcy nie twierdzą wprost, że Facebook jest zły dla nas. Ich zdaniem badania dotyczą raczej ludzi nadużywających tego portalu. Są dziesiątki innych badań wskazujących pozytywne efekty spędzania czasu na tym portalu, a ich zdaniem wszelkie problemy wynikają z tego, że nie nauczyliśmy się jeszcze jako społeczeństwo w pełni z niego korzystać.
Źródło: