Pustynia z wydmami i smród na jądrze komety

Kolejne, fascynujące zdjęcia jądra komety 67P/Czuriumow-Gierasimienko, które są dziełem sondy Rosetta, właśnie przyszły na Ziemię i już możemy zobaczyć na nich coś niezwykłego. A mianowicie są to obszary pustynne z wydmami, które przypominają te znajdujące się na naszej planecie...

Kolejne, fascynujące zdjęcia jądra komety 67P/Czuriumow-Gierasimienko, które są dziełem sondy Rosetta, właśnie przyszły na Ziemię i ponownie możemy zobaczyć na nich coś niezwykłego. A mianowicie są to obszary pustynne z wydmami, które przypominają te znajdujące się na naszej planecie.

Powstają one w wyniku ścierania okolicznych skał i klifów przez topniejący lód. Następnie pióropusze pyłu i gazu wyrzucane są poza jądro, a my możemy podziwiać piękny "ogon" komety. Naukowcy ogłosili również, że na tym obiekcie strasznie śmierdzi.

Zapaszki uwalniające się z jądra komety 67P przypominają zgniłe jaja (siarkowodór), stadninę koni (amoniak), gorzkie migdały (cyjanowodór) oraz alkohol (metanol). To wszystko sprawia, że świat naukowy jest niezwykle zaintrygowany tym obiektem, nigdy dotąd ludzkość nie była w posiadaniu tak dużej ilości danych o kometach.

Dzięki temu będziemy mogli lepiej zrozumieć początki formowania się naszego Układu Słonecznego i rolę komet w transporcie cegiełek życia po wszystkich jego zakątkach. Więcej zagadek, które skrywa 67P/Czuriumow-Gierasimienko, zostanie rozwiązanych przy okazji analizy zdjęć i danych zebranych przez próbnik Philae.

Geekweek
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas