Skłoniono neurony do regeneracji!

Jednym z wielkich problemów medycznych jakich nie udało się pomimo całego naszego postępu pokonać jest paraliż - nie potrafimy skłonić włókien nerwowych do regeneracji, przez co raz przerwane takie pozostają odbierając władzę nad ciałem. Ale może się to zmienić za sprawą odkrycia naukowców z Deutsches Zentrum für Neurodegenerative Erkrankungen (DZNE).

Jednym z wielkich problemów medycznych jakich nie udało się pomimo całego naszego postępu pokonać jest paraliż - nie potrafimy skłonić włókien nerwowych do regeneracji, przez co raz przerwane takimi pozostają odbierając władzę nad ciałem. Ale może się to zmienić za sprawą odkrycia naukowców z Deutsches Zentrum für Neurodegenerative Erkrankungen (DZNE).

Niemcom udało się dokonać ogromnego przełomu, bo pokonali oni molekularny hamulec stojący na drodze regeneracji nerwów - skłonili oni tym samym neurony by rozciągnęły swoje istniejące aksony, a więc powtórzyły proces, który naturalnie zachodzi podczas rozwoju zarodka, a potem jest hamowany.

Naukowcy z DZNE wpadli na pomysł, że hamowanie takie jest aktywne - jakiś mechanizm powstrzymuje je przed dalszym wzrostem, a mechanizm ten udało się nie tylko znaleźć w genomie (co samo w sobie podobne było do szukania igły w stogu siana) - to gen Cacna2d2 - ale także udało się go deaktywować.

Gen ten koduje białko, które regulują pracę kanałów jonowych w błonie komórkowej, które odpowiadają za przepływ wapnia do komórki i tym samym są kluczowe dla komunikacji między neuronami. Użyto zatem leku zwanego pregabaliną, który zmienia napięcie kanału wapniowego i okazało się to strzałem w dziesiątkę - zaczęły powstawać nowe połączenia nerwowe.

Oznacza to, że na horyzoncie może być ratunek dla wszystkich sparaliżowanych - konieczne są jednak najpierw testy kliniczne na ludziach.

Źródło: , Zdj.: CC0

Geekweek
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas