Skutecznie naprawiono rdzeń kręgowy

Od paru lat kontrowersyjny włoski neurochirurg dr Sergio Canavero twierdzi, że dzisiejsza technologia pozwala już na przeszczep głowy u człowieka, a obecnie przygotowuje się on do przeprowadzenia tego zabiegu. I właśnie ogłosił on wielki sukces, udało się pokonać jedną z głównych przeszkód na drodze ku skutecznemu przeprowadzeniu tej procedury. Przy użyciu opracowanej przez niego metody naprawiono rdzeń kręgowy u szczurów.

Od paru lat kontrowersyjny włoski neurochirurg , a obecnie przygotowuje się on do przeprowadzenia tego zabiegu. I właśnie ogłosił on wielki sukces, udało się pokonać jedną z głównych przeszkód na drodze ku skutecznemu przeprowadzeniu tej procedury. Przy użyciu opracowanej przez niego metody naprawiono rdzeń kręgowy u szczurów.

Zespół naukowców z Uniwersytetu Medycznego Harbin w Chinach, pracujący pod kierownictwem Xiaoping Rena, przerwał najpierw rdzenie kręgowe u 15 szczurów. Następnie użyto na części zwierząt opracowaną przez dr Canavero metodę nazwaną przez niego Gemini Protocol, która polega na zaaplikowaniu wprost do rdzenia kręgowego poli (glikolu etylenowego) - w skrócie zwanego PEG.

Z grupy 15 zwierząt samej operacji nie przeżył jeden szczur - pozostałe doszły do siebie i te spośród nich, które otrzymały kurację z PEG, powoli odzyskiwały sprawność ruchową, a po 28 dniach były w stanie znowu chodzić - dwa osobniki powróciły do stanu niemal identycznego ze stanem wyjściowym, sprzed przerwania rdzenia.

Oczywiście metoda ta przydatna może się okazać nie tylko dla tych, którzy oczekują na przeszczep głowy, ale przede wszystkim jest nadzieją dla wszystkich osób, które w wyniku przerwania rdzenia kręgowego utraciły część władzy nad swym ciałem. Choć oczywiście od pierwszych testów na szczurach do testów klinicznych na ludziach i potem do użycia tej metody w celach terapeutycznych jeszcze długa droga - teraz przed nami testy na większych zwierzętach. Ale jest światełko nadziei - jest też potwierdzenie, że dr Canavero nie jest wariatem lub zwykłym naciągaczem.

Źródło: , Zdj.: CC0

Geekweek
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas