SpeedTest.pl oficjalną aplikacją pomiarową jakości Internetu w Polsce

Urząd Komunikacji Elektronicznej podał właśnie, że wybrał ofertę spółki V-Speed sp. z o.o., która jest twórcą aplikacji i witryny SpeedTest, do oficjalnego monitorowania jakości dostępu do Internetu w Polsce...

Urząd Komunikacji Elektronicznej podał właśnie, że wybrał ofertę spółki V-Speed sp. z o.o., która jest twórcą aplikacji i witryny SpeedTest, do oficjalnego monitorowania jakości dostępu do Internetu w Polsce...

Urząd Komunikacji Elektronicznej podał właśnie, że wybrał ofertę spółki V-Speed sp. z o.o., która jest twórcą aplikacji i witryny SpeedTest.pl, do oficjalnego monitorowania jakości dostępu do Internetu w Polsce.

Teraz spółka ma zająć się przygotowaniem nowej dedykowanej aplikacji i witryny na potrzeby UKE. Ma ona być dostępna dla wszystkich użytkowników polskiego Internetu za darmo.

Certyfikat UKE oznacza, że na podstawie SpeedTest.pl konsumenci będą mieli podstawę do wypowiedzenia umowy operatorowi, gdyby wyniki jakości dostępu do globalnej sieci nie zgadzały się z tymi zawartymi w umowie z telekomem.

Reklama

"Zgodnie z unijnym prawem dostawcy internetu w sieciach stacjonarnych są zobowiązani do podawania w umowach minimalnych, zwykle dostępnych i maksymalnych oferowanych prędkości transmisji danych. Jeżeli za pomocą certyfikowanego mechanizmu wykazane zostaną odstępstwa od umownych prędkości, konsumenci będą mieli podstawę do skutecznego dochodzenia roszczeń wobec dostawców" - informuje UKE.

Badanie jakości Internetu przez witrynę SpeedTest. Fot. SpeedTest.

Właśnie na tym będzie polegała przewaga mechanizmu SpeedTest.pl, certyfikowanego przez Prezesa UKE, nad innymi systemami pomiarowymi.

UKE przygotował specjalny konkurs na wybór dostawcy, w którym pod uwagę brał m.in. takie aspekty jak: jakość oraz wygląd aplikacji i witryny. V-Speed uzyskał 178,71 punktów na 220 możliwych do zdobycia. RFBenchmark (Notel Poland) zdobył 111,56 punktów.

Urząd Komunikacji Elektronicznej poinformował, że chociaż certyfikowany mechanizm tworzony przez V-Speed sp. z o.o. dedykowany będzie wyłącznie do ofert internetu stacjonarnego, to jednak firma udostępni także aplikacje do badania jakości internetu mobilnego (na systemy iOS i Android).

Po stworzeniu mechanizmu jakości dostępu do Internetu w Polsce, firma zaprezentuje go UKE. Jeśli otrzyma od niej zielone światło, to dostawca otrzyma certyfikat Prezesa UKE ważny na okres 2 lat.

Źródło: GeekWeek.pl/ / Fot. PxHere/SpeedTest

Geekweek

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy